Meny

.

Modellnytt 2022, Mobilvetta

Mobilvettas nyhet för 2022 Àr en serie plÄtisar kallade Admiral. Ett nytt segment för premiumtillverkaren frÄn Toscana. Precis som i övriga sortimentet lockar man kunderna med lyxig design.

 

Av Stefan Janeld

 

Man startar med tre modeller. Planlösningarna kÀnner vi igen.

  • K 5.1 – 599 cm lĂ„ng med tvĂ€rbĂ€ddar
  • K 6.3 – 636 cm med lĂ„ngbĂ€ddar
  • K 6.5 – 636 cm med höj-/sĂ€nkbar sĂ€ng bak som ger stort lastrum bak

 

Inredningen Àr i exklusiva material med en marin look. Golvet ser ut som ett nÄtat teakdÀck och möblerna Àr högblanka för att ge en fernissad look.

Man kan fÄ sin Admiral fullt vinterutrustad med isolerad uppvÀrmd spillvattentank, 6kW Truma dieselvÀrmare, isolertÀcke för förarhytten och Àven isolering till alla fönster i bodelen.

 

I bildgalleriet kan du se mer av nya Admiral. Klicka för större bilder.

Kea P64

Ny halvintegrerad modell. En sju meter lÄng modell med motstÄende soffor och lÄngbÀddar i sovrummet. Kea Àr Mobilvettas enklaste serie, men det Àr inga instegsbilar. Modellserien spelar i mellanklassen.

Dela denna artikel

Facebook
WhatsApp
Email
Utskrift