Meny

.

Affinity Duo M, 2024

Kabe äger 80% av Affinity, de har investerat tungt i den polska fabriken för att öka produktionen under 2024. En av modellerna som ska fylla fabriksgolvet är dagens testbil. En lika unik som exklusiv plåtis.

 

Av Stefan Janeld

 

Det är många tillverkare som numera inreder MAN TGE/VW Crafter. Dels för att det finns chassin att få. Men också för att det är ett chassi med lika delar komfort som status. Det långa skåpet, 680 cm, har en lång hjulbas som ger stabil färd och god komfort, tänk limousin.

Motorn på 175 hästar är kopplad till en åttaväxlad automatlåda. Drivlinan är silkeslen, stark, men inte rapp. Snarare komfortinriktad. Man åker med en tyngd, en pondus, som få andra plåtisar kan mäta sig med. Svängradien är inte den snävaste, men det kan man inte heller förvänta sig. Vid gaspådrag gör sig motorn påmind, men i jämn fart är ljudnivån behagligt låg.

Om MAN TGE är en vinnare på vägen har den ett par brister på ställplatsen. Skåpet smalnar av upptill, lämpar sig inte för tvärbädd. Det har Affinity löst genom att ha en längsmonterad hörnsäng som kan skjutas åt sidan en aning för att ge bred passage. Stolarna behöver man lirka lite fram och tillbaka med för att få runt. När man snurrat dem och vill skjuta sig närmare eller längre från bordet märker man att reglaget för detta inte snurrat med stolen.

 

Gott om förvaring

En så här öppen planlösning i en plåtis har jag bara sett ett fåtal gånger tidigare, men då har inte finishen varit på denna nivå. Inredningen domineras av en säng och en garderobsvägg. Längst bak ett badrum som tar upp hela bilens bredd. Inga trollerinummer behövs här, det finns plats för både duschkabin och toalett.

Förutom garderobsväggen löper överskåp utmed vänster sida. Under sängen rymliga stuvutrymmen. Innanför bakdörrarna finns ytterligare plats för prylar. Med tanke på att bilen är tänkt för två är det nästan onödigt gott om stuvutrymmen.

Något baksäte finns inte, bilen är konsekvent planerad för två. Det uppskattar jag. Likaså uppskattar jag att köket placerats på vänster sida istället för i skjutdörrens öppning. En liten kommod förvisso, men där finns vad man behöver. I taket en Maxxfan som drar ut eventuellt stekos.

 

Vinterduglig

Det är en ombonad känsla ombord. Taket är textilklätt, inga (nästan) kala, kalla, ytor. Värmaren är Trumas 4kW Combi med elpatron, antingen gasol- eller dieseldriven. Diesel kostar lite extra. Vattentanken har sin plats under sängen, där är den frostskyddad. Spillvattentanken är placerad i dubbelgolvet och värms av värmesystemet. Dess tömningsventil är frostfritt placerad bakom en lucka innanför skjutdörren.

Jag ser inga problem med att använda bilen vintertid med ett utvändigt isolertäcke över förarhytten.

 

I bildgalleriet kan du bekanta dig närmare med Duo M. Klicka för större bilder och bildtexter.

Jag tycker

Jag charmas svårt av Duo M. Pondusen på vägen, det fina hantverket, kvalitetskänslan i allt jag tar i. Att man inte försökt göra en bil som kan allt utan istället fokuserat på att göra en bil optimerad för två har resulterat i en mycket praktisk och bekväm husbil.

För två personer som vill ligga ute länge och åka långt är detta en mycket attraktiv modell. Vore jag så lyckligt lottad att ekonomin tillät mig att äga den hade jag valt dieselvärmare, då är jag fri att åka i hela Europa utan att jaga gasol. De två flaskorna behöver då bara försörja spisen och kommer räcka väldigt länge.

Det finns en Duo baserad på Peugeot/Fiat också. Det skåpet är bredare men en halv meter kortare och erbjuder inte samma fina åkkomfort. Vilken som är bästa köp handlar om pris och personlig preferens. Men denna baserad på MAN ger mig en starkare ”vill ha känsla”.

Fakta

Jag gillar

  • Åkkomforten
  • Drivlinan
  • Kvalitetskänslan
  • Vinterduglig
  • Gott om stuv
  • Badrummet
  • Intuitiv och enkel att leva med, inga trollerinummer

 

Jag önskar

  • Bredare säng
  • Högre lastvikt (man jobbar på att kunna höja totalvikten)
  • Bättre lösning för insynsskydd för framrutan
  • Rejäl tryckvattenpump istället för simpel dränkbar
  • Att reglaget för att skjuta stolarna fram och tillbaka följde med när man snurrar bak stolarna

Utrustning: ABS, 2 airbags, ESP, antispinn, klimatanläggning motor, farthållare, elhissar, multimedia, backkamera, aluminiumfälgar 16”, elektriskt insteg, myggnätsdörr, 2 x taklucka med fläkt (kök och badrum), 2 lågig spis, 70 liter kylskåp, 120 Ah litiumbatteri

Dela denna artikel

Facebook
WhatsApp
Email
Utskrift