Meny

.

Boktips! Anki åker till Skummeslöv

Om du vill känna igen dig, skratta och inte få ett uns torra fakta om husbilar. Då är detta boken du ska läsa i höst.

 

Av Stefan Janeld

 

Anna-Lena Brundin är en kreativ person. För mig är hon mest känd som komiker, såg henne göra standup några gånger på 90-talet. Hon har skådespelat, varit med i flera TV-serier och filmer. Hon sjunger, har arbetat inom vården och nu alltså även skrivit en bok om att åka husbil. En rolig bok! Som mer handlar om livet än själva husbilen.

Anki åker till Skummeslöv är skriven tillsammans med Anna-Lenas livskamrat Jan Sigurd. Även han en kreativ person. Författare av en mängd böcker och har skrivit låtar till Monica Zetterlund (CD:n ”Det finns dagar”). 2005 erhöll han det prestigefyllda Piratenpriset, och man kan förstå varför. Humorn går igen i denna serie.

 

Rappt skriven

Boken är ingen dokumentär som skildrar en faktisk resa. Själva beskriver de boken som ”en varm feelgoodroman med mycket humor”. Det är del 3 i en serie om allt annat än världsvana Ankis resor. Tidigare har hon varit i Las Palmas och Paris.

Det börjar med att huvudkaraktären, Anki (nybliven änka), tar ett länge efterlängtat, och synnerligen svårfångat, körkort. Därefter köper hon en begagnad husbil och bjuder med bästa väninnan på en tysklandsresa. En resa som snabbt spårar ur och slutar i Skummeslöv.

Huruvida boken baseras på egna upplevelser förtäljer inte historien. Men Jan ”Sigge” Sigurd spenderade många sommarlov på Bjärehalvön och i Skummeslövstrakten som barn. Och Anna-Lena Brundin bodde och verkade som cabaretartist i Berlin under fem år på slutet av 1980-talet – innan SVT upptäckte henne och gjorde serien Daily Live, som bland annat vann Expressens tevepris det året den gick.

Boken har ett högt tempo, man läser den snabbt. Finns inbunden, som e-bok och även som ljudbok. Bästa reskamraten när det bär av mot varmare breddgrader nu i höst!

Du hittar boken hos dessa näthandlare (och säkert många fler)

Storytel

Adlibris

Bokus

Akademibokhandeln

Boken må vara fiction, men Anna-Lena och "Sigge" har husbil, så de vet hur det är.
Parkerade på en äng på Österlen
Rekommenderas

Dela denna artikel

Facebook
WhatsApp
Email
Utskrift