Meny

.

Ny mötesplats för husbilister

MyCampfire.se är ett initiativ från fyra husbilsentusiaster. De tröttnade på att behöva en massa olika appar för sitt husbilsliv. Så de tog tag i saken och byggde den plattform de drömde om. En plats för möten, inspiration och information. Inte bara i den digitala världen.

 

Text Stefan Janeld

Bilder MyCampfire

 

Det råder ingen brist på appar eller hemsidor runt husbilslivet. Grupper på Facebook, märkesklubbar, oberoende klubbar, resesidor, ställplatsappar och mycket mer. Allt för att skapa gemenskap och förenkla livet längs vägarna. Men det är ett ganska spretigt landskap.

 

Startad av fyra entusiaster

Tanken med MyCampfire är att samla svenska husbilister på ett och samma ställe. En lika delar social som informativ platform på nätet. Där man kan dela med sig av sina egna upplevelser och lärdomar samt dra nytta av andras.

Bakom sidan står fyra husbilsentusiaster som många av er säkert redan känner till. Jeanette och Robert från Glampingexplorer och Marie och Fredrik från Vanlifemedguldkant.

De sammanfattar tanken med sidan så här: ”Vi vill bygga en digital mötesplats för det mobila livet – där människorna, resorna, platserna och inspirationen hör ihop.”

Jeanette och Robert till vänster, Marie och Fredrik till höger. Fyra entusiaster som vill föra samman svenska husbilister.

Gratis att vara med

Det kostar ingenting att gå med i gemenskapen. Väl där kan man:

  • – Hitta och spara campingar, ställplatser och andra intressanta stopp
  • – Planera och logga sina resor
  • – Bygga upp en personlig resedagbok
  • – Följa andra resenärer och deras resor
  • – Hitta vänner längs vägen
  • – Använda listor och påminnelser för fordonet
  • – Ta del av reseguider, recept och inspiration
  • – Se vädret vid sina stopp
  • – Dela resor med familj och vänner
  • – Få information om träffar, event och annat som händer längs vägen

 

Plattformen är under ständig utveckling. Nya funktioner kommer till varefter medlemmar har nya idéer. Det må vara de fyra grundarnas initiativ, men det är alla medlemmars plattform.

Förutom själva sidan finns MyCampfire även på Instagram och Facebook.

 

Växer fort

Att fler haft ett behov av en samlingplats som denna är helt klart. Det är redan över 2 000 medlemmar. Och de är aktiva, över 3 200  stop i Sverige och utomlands har loggats på sidan.

Att träffas även i verkligheten är något man på MyCampfire tycker är trevligt. Här en bild från en av deras träffar.
På en karta kan man klicka sig in och se vad andra husbilister hittat för guldkorn.

Dela denna artikel

Facebook
WhatsApp
Email
Utskrift