Meny

.

Adria Coral S 670 SL Supreme

Adria Coral i Supreme version är en påkostad farkost. Utrustningslistan är lång som en arbetsvecka. Prislappen inte lika betungande.  Blir den åter svenskens husbilsfavorit?

 

Testad av Björn Genberg och Stefan Janeld

Text och foto Stefan Janeld

 

670 SL är modellen som banade väg för Adrias framgångar i Sverige. I flera år var det  den bäst säljande husbilen i landet. Inte för att den var bäst, men för att den var fri från allvarliga missar. Priset har spelat roll, naturligtvis. Adria är duktiga på att få pris, kvalitet och utrustning att harmoniera. Numera är Coral inte längre Adrias bästsäljare, den är omkörd av Matrix Supreme, taksängsbilen på Renault.

Under åren har bilen förändrats, förfinats och putsats upp – inte minst har utrustningen blivit rikare med åren.

Förändringen inför säsongen 2014 är närmast total. Ny design invändigt och utvändigt. Priset är en trestegsraket:

Axess – Instegsvariant med enklare möblemang och basnivå på utrustningen.

Plus – En bättre utrustad variant med exklusivare möblemang och bättre fönster. Den är mest lik den bil som tidigare kort och gott hette Coral.

Supreme – Samma möblemang som Plus men med vattenburen värme och rejält med standardutrustning.

Den billigaste Axess kostar 590 000 kronor, den dyraste Supreme 790 000 kronor.

Rätt motor

De ringlande höstvåta vägarna i Småland avskräcker inte. Tvärtom. Bilen kramar kurvorna galant och visar god balans. Överhänget stör inte körupplevelsen, snarare belastar det bakfjädrarna och ger en mjukare gång. Chassit är ett hårt satt heavychassi med totalvikt på 4 250 kilo. Vanligen en ganska stötig historia, men under testet anade vi den hårda sättningen blott på grusväg. En bidragande orsak till komforten kan vara bilens vikt. Adria Coral S 670 SL Supreme är ganska tung, den väger in på 3 100 kilo i grundutförande. Tyngd är i bilsammanhang liktydigt med komfort.

Den 150 hästar starka motorn får snabbt upp bilen i marschfart: att hänga med även i upptrissat tempo är inga problem. Lådan är manuell, jag föredrar den automatiska, färden blir då mer avslappnad.

Bodelen håller tyst och från bodelsdörren hörs ingenting, trots invändig trappa som normalt är en irriterande ljudkälla.

Utrustningsnivån är god, men spretar. En bil i den här prisklassen ska ha Traction+, ett antispinn- och antisladdsystem med hillholder. Och en duglig stereo. Men icke!

I övrigt har den allt– backvarnare, farthållare, AC, elhissar, elspeglar, ABS, bromskraftförstärkare, dubbla airbags och ett centrallås som även låser bodelsdörren.

Tål att lastas

Strax över ett ton i lastvikt är mycket för en bil i den här divisionen. Med tanke på att det är en bil avsedd för två är risken för överlast liten, även på långsemestern. Maxlasten i garaget är satt till 150 kilo för att inte de goda vägegenskaperna ska äventyras.

Med ett chassi på 3 500 kilo är lastvikten klena 424 kilo och det gynnar knappast andrahandsvärdet eller nerverna när polisen vinkar på vågstationen.

Trots ett tekniskt dubbelgolv har vattentanken sin plats i sittgruppssoffans sockel. Synd på stuvutrymmet som försvinner, bra för viktfördelningen.

I dubbelgolvet finns små ”lönnfack” för ditten och datten man sällan behöver. Dubbelgolvets huvudsakliga funktion är att ge rum för den vattenburna golvvärmen.

Vinter? Ja tack!

Vinteregenskaperna duger gott. Vattenburen värme inklusive golvvärme, men endast tillgänglig i sovrum, sittgrupp och förarhytt. I köket är golvvärmen elektrisk. Den här ordningen är en konsekvens av att man gett bilen en låg profil som inte tillåter dubbelgolv genom hela bodelen.

Runt väggarna löper luftspalter som jagar väck kyla och fukt. Bra. Tömningen av gråvattentanken sker frostfritt i garaget. Mycket bra!

Något att klaga på? Jo, vi saknar sarg runt sängarna. I nuläget riskerar täcket att hamna över konvektorerna med påföljd att värmen inte släpps fram.

Vi tycker

Coral S 670 SL Supreme är en kompetent, körglad och välbyggd bil för två personer som vill fortsätta åka husbil även när vintern slår till. Några allvarliga missar har vi inte hittat. Men vi saknar hall och gillar inte att sittgruppen krympt jämfört med den föregående modellen.

Styrkan är att bilen är optimerad för två boende. Det kan verka lockande att köpa en bil med taksäng, bara för att ha den ”om utifall att”. Men ”less is more” är en sanning även i husbilsvärlden. Varför kompromissa bort takhöjd och ljusinsläpp för att hysa nattgäster någon enstaka gång. Sittgruppen är ju bäddbar!

Priset höjer inga ögonbryn.

Huruvida den hotar syskonet Matrix Supreme som bäst säljande Adria återstår att se.

Fakta

Utrustning testbil

ABS, dubbla airbags, farthållare, elhiss, elspeglar, c-lås inkl bodel, AC kupé, backvarnare, insynsskydd plissé, Alde vattenburen värme, värmeväxlare, varmvattenberedare, golvvärme vatten, golvvärme el vid kök, kyl med frys, spis, 100 procent LED belysning, klädsel i konstskinn, TV förberedd i sovrum och sittgrupp, isolerad och uppvärmd spillvattentank inkl tömningskran

Vi gillar

  • Vinteregenskaperna
  • Sovrummet
  • Badrummet
  • Utrustningsnivån
  • Motorvalet
  • Frostskyddad tömning av spillvattentanken

 

Vi önskar

  • Större sittgrupp
  • Gasolomkopplare som standard – viktig detalj på en vinterbil
  • Sarg runt sängarna som hindrar täcket att blockera konvektorerna
  • Fönster ovanför lillsoffan
  • Golv utan nivåskillnad – med golvvärme i hela bilen

 

Vi gillar inte

  • För högt kök – 96 centimeter
  • Saknas hall – något Adria annars är duktiga på

Vill du läsa mer om Adria? Klicka här!

Dela denna artikel

Facebook
WhatsApp
Email
Utskrift