När jag passerar Road Birds monter håller Zoltan och hans medhjälpare på att lägga sista handen på sin monter. Bilen i montern står med de öppna bakdörrarna ut mot gången och jag ser direkt att detta inte är vilken plåtis som helst.
Av Stefan Janeld
Road Birds är baserade i Köln och inreder skåpbilar efter kunders önskemål. Den utställda bilen är en vanlife modell. Med det menar jag att den är inredd för att leva vardagsliv ombord. Arbete och fritid.
Två stora skärmar är fästa på armar så de kan vinklas, tryckas upp mot väggen eller dra närmare intill sig. Köket är stort, fullt av förvaring. Man umgås och sover i bäddsofforna bak i bilen. Något badrum finns inte, man dushar genom att dra ut diskhons blandare genom fönstret. Toaletten är typ porta-potti som tas fram när nöden är som störst.
Väggarna är klädda med träribbor. Ser ut som ett designelement, vilket det är. Men det är också en funktionell lösning. Ribborna är formade så man kan hänga upp krokar i dem där man tycker sig behöva en krok. Eller en liten hylla
Allt ombord är välgjort, genomtänkt och jag kan omöjligt motstå bilens charm.
Att få en inredning som denna i sin skåpbil kostar cirka 600 000 kronor. Exklusive skåpbilen, ny eller bättre begagnad fungerar. Om du inte har en skåpbil så kan Road Birds köpa in önskad modell och inreda.
De har även bilar du kan hyra om du vill prova på vanlife en vecka eller två.









