Meny

.

Dethleffs Pulse I 7051 DBM

Lysande mellanklass

Inför modellåret 2019 har Dethleffs tagit fram en ny modellserie döpt till Pulse. Den är något chicare än Trend-serien vilket utvändigt signaleras med exklusivare front. Men fokus har främst lagts på känslan inomhus. Inredningen är en explosion av olika ljuseffekter.

Serien byggs i sex planlösningar, både i hel- och halvintegrerat utförande. Vi tog oss en titt på den integrerade versionen på drygt sju meter med drottningsäng i sovrummet.

 

Av Carla och Kees Witvliet

 

Pulse är byggd på ett förlängt Fiat camperchassi. Standardmotor är Fiats 2,3MJ2 på 130hk.

Standardutrustningen inkluderar alla gångbara säkerhetsdetaljer som ABS, ESP, ASR, hill holder och hill descent control.

Vi reser sitter bekvämt i var sin pilotstol från Agutti. Busshängda backspeglar med två speglar vardera ger god överblick vid manövrering.

Under vår provrunda hördes ett antal irriterande ljud och skrammel. Förhoppningsvis kommer dessa att ha åtgärdats i serieproduktion.

Centralt placerad värmare

Man har använt sig av en träfri bodelskonstruktion som Dethleffs kallar LifeTime-Smart som inkluderar skivor i glasfiberlaminat som skydd i både tak och golv. Golvet har också fått ett eget namn – IsoProtect Comfort. Ett golv utan trösklar eller nivåskillnader från förarhytt till köksdel.

Längst bak hittar vi garaget. Man öppnar det med en hand – bra! Inne i garaget finner vi reglaget för att höja och sänka sängen. I lägsta läget är det bekvämt att ta sig i och ur sängen men garagets volym inskränks. Omvänt blir det lite knöligare att gå till sängs men cyklarna kan ta sin plats i garaget.

Färskvattentanken är placerad bakom bakaxeln medan gråvattentanken placerats precis framför densamma.

Den luftburna värmaren från Truma har man byggt in under dinettsoffan. En bra placering som ger förutsättning för en jämn och efektiv spridning av värmen i bilen.

Inredning

Bodelsdärren är inbjudande bred, sjuttio centimeter, och har ett elektriskt trappsteg som underlättar ombordstigningen.

Möblerna har en modern design som känns fräsch. De lätt sluttande överskåpen skapar en rymdkänsla. Vi hajade till när vi öppnade ett av skåpen eftersom luckan öppnas i två steg, luckan är tudelad.

Tack vare speciella ljuseffekter i golvet verkar möblerna sväva. Kul effekt. I sittgruppen finns plats för fyra vuxna personer. Den smala lillsoffan fungerar främst som fotpall för den som sitter i den bakåtvända passagerarstolen.

Att man fokuserat på ljuseffekterna blir tydligt när man tittar i taket. Belysningen som löper hela vägen från förarhytt till sovrummet i aktern är mycket effektfull.

Vid det kompakta köket har extra arbetsyta skapats ovanpå skottet som delar av köket från sittgruppen. Köksutrustningen är okej och innefattar en spis med tre gaslågor, en rund köksho och ett rejält kyl/frys-skåp från Domestic. Med ett rymligt underskåp försett med tre lådor finns tillräckligt med stuvutrymme.

Den smala, sneda, spegeln vid gången till sovdelen är en lekfull detalj. Men snubbla inte över tröskeln!

De snyggt inredda toalett- och duschutrymmena har placerats mitt emot varandra. Med den stadiga toalettdörren kan man skärma av bodelen. Och visst, även duschen har försetts med ljuseffekter. Duschens trätrall ger extra golvyta i sovrummet. Det är bra, det är alltid trångt runt en fristående dubbelsäng.

Vi tycker

Det som sticker ut är bilens invändiga ljussättning. Det finns otaliga ljuskombinationer där golv, väggar och tak kan samverka för att få den ljussättning som bäst passar rådande humör.

En annan riktigt bra detalj är antalet 230 volts-uttag: vid sängen, köket, toaletten och sittgruppen. Behöver du USB-uttag finns det två vid sängen och två vid soffhörnan. Det enda 12-voltsuttaget har placerats vid entrėn. Till sist kontaterar vi att det råder god ordning på kabeldragningen ombord.  

Intrycket av Pulse är en husbil med hög mysfaktor och snygg design, in- och utvändigt!

En snygg husbil med modern design. Frontmasken är helt ny och ger bilen karaktär. Finns även som halvintegrerad.
Det är väldesignade möbler ombord, känns moderna. I kombination med det effektfulla belysningssystemet skiljer sig känslan ombord från de flesta andra husbilar.
Sittgruppen rymmer fyra. Soffan kunde gott fått lite mer plats, i nuläget är det aningen trångt.
I sängens huvudända två fack som agerar nattduksbord. Försedda med USB ladduttag. Föredömligt! Sängen mäter 160 x 190 centimeter - i kortaste laget! Mysig beklädnad, dugliga läslampor och trendiga gardiner skänker trivsel. Det finns en säng till ombord, den främre taksängen, som mäter 150 x 195 cm.
Tudelade luckor till överskåpen är något nytt och tog lite tid att vänja sig vid.
Garagets volym kan regleras efter behov genom att hissa eller sänka sängen.

Fakta

Utrustning testbil

Airbags, ABS, ESP, Hill holder, farthållare, AC, Fix and Go-kit (utan reservhjul), Truma Combi 6 kW värmesystem + CP Plus, 3 gaslågor, Thetford C 260 toalett, 142 liter Dometic kylskåp, 95 AH AGM hushållsbatteri, 2 stycken 11 kg gasolflaskor.

Vi gillar

  1. Belysningsdesignen
  2. De sluttande överskåpen
  3. God lastvikt
  4. Bra gasolutrymme

 

Vi önskar

  1. Bredare vinkelsoffa
  2. Längre drottningsäng, 200 cm istället för nuvarande 190 cm.
  3.  
Gasolutrymmet är riktigt lättjobbat.

Vill du läsa mer om Dethleffs? Klicka här!

Dela denna artikel

Facebook
WhatsApp
Email
Utskrift