Campers är inte alltid ett tvåpersonersnöje. Det finns campers för friluftsälskande barnfamiljer. Som denna nya modell från Doroteas stolthet som rymmer en familj med två barn. Men även resande par borde ta en titt. För här erbjuds ett boende bekvämare än i många kompakta husbilar och plåtisar.
Av Stefan Janeld
Det är med små medel man jobbat för att ta fram en camper som fungerar för en barnfamilj. Bredare soffor är den största förändringen. Något som gör modellen bekvämare även för två personer. Med lite lösa kuddar blir det en riktigt mysig plats att sjunka ner i.
Kräver pickup med stark ryggrad
Modellen är anpassad för dubbelhyttspickuper av europeiska och japanska mått. Dock inte alla! Nissan Navarra och Mitsubishi L200 är inte tillräckligt kraftigt byggda, ramen riskerar att knäckas.
Denna stod på en Ford Ranger med dubbelhytt. En rejäl pickis med hög lastvikt som är stabil och trevlig att köra med camper på flaket. Även VW Amarok, Toyota Hi Lux och Isuzu SRX klarar tyngden. Jag har inte kört Toyota Hi Lux med camper men väl VW Amarok, Ford Ranger och Isuzu SRX. Bäst gillar jag nog VW Amarok på grund av kvalitetskänslan och en tystare färd med mindre motorljud.
Smidig på vägen
Att köra med en camper på flaket är ovant till en början. Bil och camper rör sig en aning i otakt över tvära ojämnheter, det rycker lite. I kurvor håller man igen för man känner att tyngdpunkten är högre än man är van vid. Men efter några mil vänjer man sig och kan köra mer avslappnat.
På bilderna ser campern bred ut. Men den är faktiskt bara 216 cm smal. Smalare än de flesta husbilar och bara marginellt bredare än en plåtis. Smidig att köra således. Med god säkerhet för alla i bilen.
Klarar fricamping året om
Easy Campers har en lång historia av vinterbonade campers. De har stora framgångar i Tyskland på grund av att de är den enda att använda Aldes vattenburna värmesystem. Och man vet hur man bygger in det på effektivast möjliga vis. Inklusive i golvet.
Betänk att Aldes 3030 panna monteras i helintegrerade husbilar på över åtta meters längd med gott resultat. I denna kompakta camper har du värme i överflöd. Vid elstolpe kan du säkert klara dig länge på första elsteget, 1 kW av 3 möjliga. Med gas har du tillgång till hela 9 kW.
Med två P11:or i gasolutrymmet, 160 Ah litiumbatteri, 200W solpaneler på taket och en vattentank på 78 liter kan man fricampa ett bra tag innan man behöver gå i depå. Troligen är det toatanken på 17 liter som är den största begränsningen.
I bildgalleriet nedan kan du bekanta dig närmare med campern. Klicka för större bild och informativa bildtexter.
Jag tycker
Här har vi en camper som erbjuder en bekvämare bodel än vad någon plåtis gör. Att kalla den en plåtisdödare är en överdrift, men helt klart är den ett attraktivt alternativ som på många sätt är en flexiblare och mer mångsidig lösning.
Även ekonomiskt står den sig väl. En plåtis med likvärdig utrustning och vinterkompetens (vattenburen värme, 4WD) kostar halvannan miljon. Här får du det för under en miljon. Lägg till det att campern varken beskattas, servas eller kräver däcksbyte. Det är förvånande att campers inte är mer poppis.
Komforten i en modern pickup är som i en personbil. Man kan åka långt utan att få ont i kroppen. När man är framme lämnar man bilen och går in i huset. Till en ny sittplats, en ny miljö. Det uppskattar jag.
Fakta
- Modell Easy Camper EC 6 SH-2,1
- Årsmodell 2023
- Ursprungsland Sverige
- Invändig LxBxH 404 x 206 x 195 cm
- Utvändig LxBxH 411 x 216 x 216
- Vikt 723 kg (standardutrustad)
- Färskvattentank 78 liter
- Gråvattentank 45 liter
- Toatank 17 liter
- Grundpris 484 400 kr
- Pris som testad 511 360 kr (främre fönster i alkov, taklucka med fläkt, ljusramp, utv. dusch, stuvfack i alkov)
- Passar japanska och europeiska pickuper med dubbelhytt
- Hemsida www.easycampers.se
Jag gillar
- Värmesystemet
- Modernt litiumbaserat elsystem
- Tre fönster i alkoven
- Stor garderob
Jag önskar
- Att man struntade i handfatet i badrummet
Solpaneler 2x100W med MPPT regulator, litiumbatteri 160 Ah, batteriladdare 20 A, laddbooster 30 A, 230V intag, utvändig dusch, kompressorkyl 98 liter, gasolspis 2 brännare, Omnivent taklucka med fläkt, Alde vattenburen värme inkl golvvärme,









