Meny

.

Elmia Husvagn Husbil, 11-15 september 2019

Mer mässa, mindre marknad

Med svag valuta och politiker som levererat historiens största skattesmäll mot en enskild grupp, oss husbilister, var köplusten dämpad hos besökarna till Elmia Husvagn Husbil.

Normalt är mässan mer lik en marknad där det köpslås och fyndas. 20% av Sveriges husbilsförsäljning brukar ske här. Men icke så i år. I år var det en mässa där man informerade sig om modeller, prylar, lagar och förstås den nya skatten.

Av Stefan Janeld

35 800 personer besökte Elmia Husvagn Husbil 11-15 september. De kunde frossa i husbilar och tillbehör från över 150 utställare. Och förstås i hutlöst dyr mat och fika, endast på flygplatser kan prisbilden på mässors mat och dryck matchas.

Har inte missat en mässa

I Forsbergs Fritidscenters monter stötte jag på ett bekant ansikte. Arne Forsberg är pensionerad men kan inte motstå att jobba i montern på mässan. Här träffar han kunder han känt i många år och gör fortfarande en del affärer. Inte för att han måste, utan för att han tycker det är roligt. En sann entusiast som har arbetat på varje Elmia mässa sedan starten 1981. Det tror jag inte någon annan kan säga.

Arne Forsberg har spenderat hela sitt yrkesliv i fritidsfordonsbranschen. Hans söner, Christian och Mathias, gick i pappas fotspår när de 1991 startade Forsbergs Fritidscenter.

Azimoo - Världspremiär

Azimoo byggs i Polen och är en äventyrshusbil byggd att ta sig fram i princip överallt och kunna vara oberoende under långa tider. En biltyp som egentligen har sin stora marknad i Tyskland och Frankrike. Men då man blev klara med bilen för sent för att få plats på Caravan Salon i Düsseldorf förlade man premiärvisningen till Elmia. Vilket mässan och dess besökare ska vara glada för, det är sällan man ser denna biltyp i Sverige.

Priset för visningsbilen är ca 2,3 miljoner. Vilket i sammanhanget är mycket prisvärt.

Det är inte av en slump eller av prisskäl man bygger på Mitsubishi Fuso. Det är en av de mest spridda lastbilarna i världen. Särskilt i Afrika och Asien hittar man i varenda by någon som kan meka med en Fuso.
Överhänget är vinklat för att möjliggöra klättring uppför branta backar. Kanske en flodbädd, eller sanddyn?
Dämpare och fjädring är utbytta mot mer ändamålsenliga än original.
Vinsch både fram och bak gör att man tar sig ur de flesta knipor på egen hand.
Främre winschen
Tvärbädd är utrymmeseffektivt
Invändigt kan du få bilen hur du vill. Batteribanken stöttas av ett 1000 wats batteri av solceller. Sattelitradio, sattelittelefon och dito teve gör att man kan kontakta sina nära och kära samt hålla koll på nyheterna oavsett var i världen du befinner dig.
Pärmen med fanérval är tjock och proverna på tyger fler än jag kan uppskatta.
Reservhjulen, det finns två, dras fram med en manuell vinsch och kan hissas ner till marken.
I förarhytten ser allt original ut. Men det är det icke! Stolarna är special. All inredning har rivits ur för att kunna isolera hytten mot värme, kyla och ljud. I taket en manöverpanel.

Hanroad - Sverigepremiär

Hanroad är en del av Pilote Gruppen och bilen stod i Pilotes monter.

En campingbil à la VW California med popup-tak, bäddsoffa och köksmodul. Finishen är mycket hög och med de textilklädda väggarna är det en ombonad känsla ombord.

Med 200 hk dieselmotor, automat och fyrhjulsdrift är det en både bekväm och kompetent campingbil. Priset startar på 764 000 kronor.

Etrusco - Prisvärd damsko

Etrusco visade något så ovanligt som en kompakt husbil med fransk säng. Och genast blev jag påmind om varför den franska sängen var så populär tidigare. För trots en längd på blott 595 cm är bodelen riktig rymlig.

Modellen heter T5900 och byggs på Fiat. Prislappen startar på 537 000 kronor. Det gör den till en av marknadens billigaste husbilar.

Kabe - Premiär för Van

På mässan stod Kabe Van i färdigt skick och den fick precis så mycket uppmärksamhet som man kunde tro på förhand.

Med sina sju meters längd var det mässans största plåtis. I välutrustat skick kostar den 1 040 000 kronor.

För tredje året i rad bjöd Husbilsskolan på gratis rådgivning i Lobby Syd. Frågorna handlade mycket om nya skatten men inte så mycket som man på förhand kunde tro. Hur man slipper ha ont om el ombord, vilken husbil som passar just våra behov bäst, var man kan åka i Europa för att se något nytt och många andra frågor fick också sina svar.

Förutom montern där man kunde droppa in oanmäld hölls det seminarier i ett konferensrum som rymde 110 personer och på scenen i café syd fick åskådarna restips.

För er som missade detta finns det fortfarande chans att ta råd av Husbilsskolans experter. Deras verksamhet bedrivs på nätet och mot en avgift kan man fråga obegränsat antal frågor och även läsa resereportage och ta del av tekniska artiklar. Ta en titt på

Transportstyrelsen var inbjuden av Husbilsskolan för att prata lagar, regler och nya fordonsskatten.
Christer pratar om svenska kulturvägar.

Dela denna artikel

Facebook
WhatsApp
Email
Utskrift