På Hedenstorp Östra, i närheten av Jönköpings flygplats, har Hymer Center köpt en 12 000 kvadratmeter tomt på vilken man bygger en 2 300 kvadratmeter fullserviceanläggning för husbilar.
Av Stefan Janeld
Idag har Hymer Center anläggningar i Lomma, Ängelholm, Göteborg, Örebro, Umeå och två i Stockholm. Samt en återförsäljare i Sundsbruk norr om Sundsvall.
Hymer Center Jönköping blir företagets nionde anläggning och kommer inte bara vara försäljning och service. Det kommer också bli företagets logistikcenter. Alla fordon kommer först komma hit och för vidare transport till de andra anläggningarna. En bra lösning rent geografiskt då fordonen anländer från fabriken till Göteborgs Hamn. Här kommer företagets nya Volvo FH 460 göra god tjänst.
Det är ingen liten satsning. Man investerar 75 miljoner kronor i projektet. Och mer kan det bli, detta är etapp 1. Utbyggnad kan bli aktuell i framtiden.
Byggstart är planerad till 2027.
Ytterligare anläggning planeras
I Rosersberg norr om Stockholm har man också köpt en tomt för att bygga ett nytt Hymer Center Stockholm Nord. Det kommer ligga utmed E4 och vara en fullserviceanläggning i två plan. Detta center är i planeringsstadiet, byggstart är inte bestämd i skrivande stund.









