Namnet rullar inte direkt av tungan, men bakom det långa namnet döljer sig en kompetent och välbyggd husbil i premiumklassen som kan mäta sig med de bästa. Modellen är en av två nya som Pilote Gruppens premiumfabrikat lanserar inför säsongen 2026. Den andra nyheten, en lounge modell utan fast säng riktad mot brittiska marknaden, kommer premiärvisas på höstens mässor.
Text och foto Carla och Kees Witvliet
Héritage serien är byggs på Mercedes Sprinter med AL-KO chassi och levereras som standard med 170 hk CDI-motor och 9G-Tronic automatisk växellåda. Detta ger en mycket behaglig, rent av avslappnad, körupplevelse. Förarstolen från SKA är vridbar och höjdjusterbar. Mycket bekväm.
Det extra Luxurypaketet innehåller nästan alla tänkbara elektroniska finesser, såsom två solpaneler, stora litiumbatterier, en 3000 Watt inverter och dieseldriven värme. Detta möjliggör längre resor utan täta depåstopp. Har man bara diesel, mat och vatten är man okej
Den rymliga passagen till hytten med ståhöjd mellan sätena är trevlig. Väggarna i den polyesterförstärkta överbyggnaden och golvet har 35 mm tjock isolering.
Bodelen har många luckor in till dubbelgolvet, där bland annat pannan är lättåtkomlig för eventuell service och underhåll. På både vänster och höger sida finns luckor där man kan förvara långa föremål som skidor.
Garaget är klätt med tyg och surrningsöglorna i rännorna har inte glömts bort. Totalvikten är 4 500 kg och lastvikten 860 kg så som testbilen var utrustad. Vanligtvis är den här typen av husbilar bredare än 2,30 meter, men Héritage mäter 2,25 meter. Denna skillnad märks inte inuti men det gynnar lastvikten.
Väldesignad
Imponerande – det är känslan när du kliver in. Den rymliga sittgruppen med L-formad soffa, tvärbänk och båda framsätena i vackert beige skinn med lyxiga sömmar, ger ett elegant intryck. Möblernas robusta trästruktur med blanka vita luckor matchar helheten perfekt.
En fin detalj är de halvcirkelformade linjerna i luckorna. Det vita bordet är delbart, benet klätt i svart konstläder.
Design är högt prioriterad, det är tydligt. Till exempel undersidan av den nedfällbara sängen, gardiner på svarta gardinstänger och väldesignad stämningsbelysning.
Man har tänkt på det mesta
Ingenting saknas i interiören. Inte ens på detaljnivå. Köket har plats för kryddor, gott om förvaring, bra med arbetsyta. Likaså har badrummet vad man behöver. Handdukshållare, toalettpappershållare och till och med toalettborste, allt i vackert svart utförande. Det är trevligt att det finns gott om USB- och 230 V-uttag ombord.
Under sängarna lådor istället för mer svårhanterade skåp. En rejäl garderob att hänga in kläder i är placerad bredvid duschen.
I bildgalleriet kan du bekanta dig närmare med denna nykomling i premiumklassen. Klicka för större bilder och informativa bildtexter.
Sammanfattning
Bilen känns mycket robust byggd. Ett intryck som förstärks av frontens design. Denna robusta känsla parad med den väldesignade bodelen och rikliga utrustningen gör bilen väldigt attraktiv. Särskilt för åretruntcamparen som tycker om att fricampa längre perioder.
Vi saknar faktiskt ingenting ombord, vare sig i form av utrustning, teknik eller komfort. Möjligen skulle ett par med två långa personer önska att båda sängarna var 2 meter långa.
Fakta
- Chassi: Mercedes Benz Sprinter met AL-KO chassis
- Standardmotor: 2.0 L 170 hk 317 CDI
- Växellåda: 9G-Tronic Automat
- Vridmoment: 400 Nm
- LxBxH: 791 x 225 x 309 cm
- Hjulbas: 4550 mm
- Ståhöjd: 200 cm
- Totalvikt: 4500 kg
- Lastvikt: 860 kg
- Färskvattentank: 200 liter
- Gråvattentank: 120 liter
- Diesel: 92 liter
- AdBlue: 22 liter
- Pris: Svenskt pris ej meddelat i skrivande stund
- Vi lånade bilen av Le Voyageur, www.levoyageur-husbil.se/
Utrustning (urval)Två airbags, ABS, ESP, ASR, farthållare, partikelfilter, Fix and Go-kit (inget reservhjul), centrallås, TPMS automatisk däcktryckskontroll, Start-stop system, Elspeglar, Alde Diesel combi vätskeburen värme, spis med 2 gaslågor, köksfläkt, Dometic vridbar kassettoa, Thetford compressor kyl 174 liter, 310 Ah Super B Lithium hushållsbatteri, 2 x 100 W Solar panel, 3000 Watt inverter med inbyggd 120 A batteriladdare, 2 st 11 kg gasolflaskor.
Vi gillar
- Kvalitetskänslan
- Utrustningsnivån
- Väldesignad bodel
- God lastvikt
- Gott om förvaring
- Vinterduglig
- Åkkomforten
Vi önskar
- Att båda långbäddarna var fullängd
- Att vi hade råd att köpa
