Meny

.

Malibu I 430 LE

Vi testade den första generationen av helintegrerade Malibu redan vid lanseringen 2015. Sedan dessa har Malibu genomgått en total förändring. Både vad gäller design och konstruktion. Vår slovenske kollega tog en tur med helintegrerade I 430 LE på Malibus hemmaplan i Slovenien. Det är förvisso ett tyskt fabrikat. Men det byggs i Slovenien.

 

Av Rok Vizovišek

Översättning och redigering Stefan Janeld

 

Många ser Malibu som Carthago kloner med andra dekaler. Men det är inte riktigt sant. Man delar från 2021 bodelskonstruktion med moderbolagets produkter. Men grunden är Fiats camperchassi i antingen light eller heavy utförande, inte AL-KO som hos Carthago. Möblerna har en annan, mer modern design, än Carthagos lite konservativare.

Man får ett 17 cm högt dubbelgolv som rymmer såväl teknik som prylar. De flesta stuvutrymmen i dubbelgolvet nås inifrån bodelen, vissa även utifrån via luckor. Det största stuvutrymmet i dubbelgolvet är hela 39 cm djupt, en källare.

Hela bodelens konstruktion är träfri, väggarna är i 35 mm aluminiumsandwich med XPS isolering, tak och undersida kläs dessutom i glasfiber. Taket för att stå emot hagel, undersidan för att skydda mot sprut från hjulen.

 

Tyst färd

Som förväntat är åkkomforten mycket hög. Man känner sig trygg bakom ratten med full kontrol på bilens placering på vägen. Den djupt nerdragna vindrutan ihop med bra backspeglar är samma som hos Carthago, som är marknadsledare vad gäller utsikt från förarplats. Att färden är skrammelfri med väl bortisolerat väg- och motorljud höjer komforten ytterligare.

Testbilen har Fiats 160 hk motor kopplad till automatlåda. Passar bilen som hand i en mycket mjuk handske.

Men varför den billiga plastratten?

 

Hög kvalitetskänsla

Precis som bodelens konstruktion är det god kvalitet på beslag och installationer ombord. Bodelsdörren är stabil och försedd med fönster, myggnät och centrallås. Ramfönster från Dometic och likaså takluckorna. Eltrappsteg. Framstolarna är inte Fiat original utan mer påkostade från Aguti.

 

Vinterduglig

Värmaren är Trumas luftburna gasolvärmare på 6kW med elpatron och integrerad varmvattenberedare. Även dubbelgolvet värms vilket håller VVS systemet frostfritt. Värmen från ”källaren” stiger så du slipper ha tofflor ombord vintertid.

Malibu har samma värmesystem som de luftburna systemen hos Carthago, så vi vet att de är välplanerade. Luftspalter bakom möblerna och in i överskåpen.

 

Stort garage

Under sängarna finns ett rejält garage. Det ståtar med en lastkapacitet på hela 250 kilo, vilket är den högsta i klassen. Dock tveksamt om man ska utnyttja all denna lastkapacitet, risken är att man försämrar vägegenskaperna. Särskilt vintertid när man vill ha maximalt grepp för de drivande framhjulen.

Garagets höjd på hela 120 cm tillåter att man förvarar cyklar eller en scooter här bak. Tillsammans med campingmöbler och annat man vill ha med. En SUP kanske? Det hade vi.

Det är lite synd att garagets dörrar är olika stora. Höger sida är rejäl – 95 x 114 cm. Men på vänster sida är den bara 40 x 78,5 cm.

Redan i 3,5 tons utförande är lastvikten hela 510 kg. Det räcker långt. Köper du bilen med heavy chassi kan du lasta över ett ton. Då får du vara noga med att fördela lasten så du inte överlastar en axel eller något av däcken.

 

I bildgalleriet kan du se bekanta dig närmare med Malibu I 430 LE. Klicka för större bild och informativa bildtexter.

Jag tycker

Malibu har vuxit upp och blivit en riktigt vass premiumhusbil. Den klarar att jämföras med alla husbilar i samma prisklass. Billig är den inte. Men man får valuta för sina pengar.

Du som letar en kompakt året runt kapabel helintegrerad husbil runt 1,5 miljoner bör ta en titt på testbilen.

Fakta

Jag gillar

  • Körkänsla
  • Kvalitetskänsla
  • Snygg design in och utvändigt
  • Rymdkänslan ombord

Jag önskar

  • Större garagelucka på vänster sida (standard från 2022)
  • Lägre toastol
  • Släde i gasolutrymmet

Utrustning (urval): ABS, antispinn, ESP, dubbla airbags, farthållare, elspeglar, centrallås inkl bodelsdörr, kylskåp 142 liter med frys, spis med 3 gasolbrännare, Truma Combi 6kW luftburen gasolvärmare med elpatron.

Dela denna artikel

Facebook
WhatsApp
Email
Utskrift