Innan vÄr pryltestare, HÄkan, lÀmnade Sverige för varmare breddgrader installerade han Dometics nya ventilationssystem. Ett nyutvecklat aktivt ventilationssystem som utlovar mindre kondens, mindre lukt och mindre risk för mögel. Detta utan att det ökade luftombytet sÀnker inomhustemperaturen.
Efter tre mÄnader Àr HÄkan redo att dela med sig av sina erfarenheter.
Â
Text HÄkan Bengtzon och Stefan Janeld
Bilder HÄkan Bengtzon
Â
Trogna lÀsare vet att HÄkan bor heltid i sin husbil. Vintern spenderas pÄ Iberiska halvön tillsammans med kÀrleken Lena och tvÄ hundar. De lagar den mesta maten sjÀlva och duschar inte pÄ campingar. Regniga dagar Àr det tvÄ blöta jyckar som kommer in i husbilen fyra gÄnger om dagen.
Kort sagt Àr det svÄrt att tÀnka sig ett tuffare test för en husbils ventilationssystem.
Â
HÄller vad den lovar
HÄkan och Lena upplever att luften ombord i Är Àr frÀschare. Kondensen har minskat betydligt och matoset ventileras bort sÄ fort att det inte ens gick att fÄ pÄ bild. Den kanske största skillnaden Àr att hundlukten Àr nÀst intill obefintlig.
Ventilatorn Àr inte ljudlös. Men ljudet stör inte.
Â
Rekommenderas
à rets vinterresa Àr pÄ det hela taget en trevligare tillvaro Àr tidigare Är. Skillnaden Àr inte marginell, snarare pÄtaglig. Med bÀttre luft i bilen blir resan, vistelsen och upplevelsen trevligare.
De som upplever att de har problem med lukt, kondens eller som drar sig för att laga mat i husbilen för att slippa matos bör absolut övervÀga att investera i en FanTastic Breathe 3100. Man kan ana att Àven de som stÀller av sin husbil vintertid har glÀdje av den ökade ventilationen.









