Instegsfabrikatet Sunlight, kända för prisvärda husbilar med hög kvalitet, vill ändra sin image. Från att vara ett instegsfabrikat med ekonomi och förnuft som kärnvärden vill man få en mer äventyrlig image, locka de unga och äventyrliga husbilisterna. Man gör det med en ny logga och en ny slogan – ”Adventure Now”.
Av Stefan Janeld
I pressmedelandet från Sunlight är det väldigt många ord som beskriver hur de går från sin röda logga till en mer tidlös. Hur inredningen följer en mer dämpade färgskala. Jag scrollar snabbt i dokumentet, förbi alla vackra, men i praktiken meningslösa, ord. ”DNA” ”Digital närvaro” B2B” ”B2C”. Det är tydligt att 2022 är marknadsavdelningens år på Sunlight. Utvecklingsavdelningen har fått nöja sig med att designa bilarnas nya dekor och ny färgskala. Och det är inget negativt. Sunlight har ett mycket starkt modellprogram utan luckor, totalt 22 modeller (35 om man räknar att många finns i Adventure Edition).
Med den uppdatering Fiat gjort på basfordonet kommer bilarna kännas fräscha minst en säsong till.
Men en total brist på nyheter är det ändå inte, som framgår av bilderna nedan.
Ny frontmask
De helintegrerade bilarna har fått en ny frontmask med full LED strålkastare. Adventure Edition får en lite mer exklusiv grafik än standardmodellerna
Popup-tak till Cliff
Sunlights plåtisar lystrar till modellnamnet Cliff. Den stora nyheten i år är att de får popup-tak som tillval. Därmed kan alla modellerna husera en barnfamilj om så önskas. Med popup-tak kallas de Cliff RT (RT = RoofTop). En finess är att man med en dragkedja kan lossa tygväggarna och få en öppen takterass. Så även om man aldrig planerar att sova däruppe är popup-taket en lösning som ökar bilens kompetens.
I bildgalleriet kan du bekanta dig med Cliff, klicka för större bild.









