För ett drygt år sedan hade Eriba premiär på sina plåtisar. Ett fabrikat vi annars förknippar med små resehusvagnar i klassisk design.
Vagnarna har sålts i Sverige en tid. Nu står även plåtisarna i begrepp att göra entré på svenska marknaden. Dags att syna närmare.
Text och foto Rok Visovišek
Jag börjar sällan med en subjektiv åsikt, men denna gång tar jag mig friheten. Jag måste, av två skäl: det första är Volkswagen Crafter som gång på gång imponerar med sin körkomfort och prestanda. Det andra är interiören i Eriba Car 600 som fångade mig omedelbart. Den är helt enkelt fantastisk! Så, nu har jag det sagt, dags att bli neutral igen.
Tre kulörer
Eriba Car finns i två versioner. Den vi testar med tvärbädd i sovrummet och en med bäddsoffa bak. De kan fås i tre tvåfärgade versioner: Vit/Röd, Vit/Blå, Silver/Grå. Vår testbil var klädd i den senare kombinationen, kompletterad med mörka aluminiumfälgar i 17-tums storlek.
Bilen mäter (LxBxH) 599 x 207 x 267 cm. Jämförbara dimensioner som plåtisar baserade på Fiat Ducato. Med den skillnaden att skåpet smalnar av mer. Därför breddar man karossen vid sovrummet för att rymma en säng i full längd.
En fördel Crafter har framför Fiat är den kortare hjulbasen, det gör att bilen har en snävare svängradie och blir därmed lite smidigare i trång trafikmiljö.
Välisolerad
Under bilen isolerar man med en 22 mm tjock plywoodsandwich med kärna av vattenavvisande och isolerande XPS. Väggarna isoleras av 41 mm Thinsulate, som består av PET- och polypropylenfibrer samt ett tätt lager av PET som är vattenavvisande och mögelresistent. Tak och breddningarna i sovrummet isoleras med polyuretanskum.
Värmaren är en 4kW Truma Combi gasolvärmare. Kan bli så att bilarna som tas in till Sverige får 6 kW versionen. Men ärligt talat behövs det inte.
Bekväm färd
Jag personligen tycker att VW Crafter (och helsyskonet MAN TGE) är ett utmärkt alternativ till den i mångas ögon mer prestigefyllda Mercedes Sprinter. Craftern är stabilare utan att tappa komfort och förarmiljön känns personbilslik.
Standard är 140 hk motorn men du kan beställa den med 177 hk versionen. Den senare kopplad till automatlåda lär bli den vanligaste och är den som sitter i testbilen. Det är en riktigt trevlig drivlina. Med den större motorn följer aluminiumfälgarna med som standard.
Jag sitter mycket bekvämt, kontroller och reglage är precis där man förväntar sig. I alla fall jag som kör VW personbil privat. Sikten är bra, man vänjer sig snabbt med att se bulorna på bilens sidor när man kastar ett öga i backspegeln. Backkameran är utmärkt och kan agera backspegel under körning (tryck på P-knappen).
Imponerande interiördesign
Mot pristillägg kan man få en tredje sovplats, ett bäddset till sittgruppen. Även om man kan åka fyra bältade är det en bil tänkt för max tre boende. Men bäst fungerar bilen för två.
Så fort jag kliver in genom skjutdörren väcks min entusiasm, som jag nämnde i inledningen. Jag är van vid att plåtisar mer eller mindre är kloner av varandra. Men inte här. Eriba har lekt med form, färg och material på ett, i mitt tycke, lyckat vis.
Standard är textilklädsel. Men testbilen är maxad så här är det brun skinnklädsel (Dayton Cognac). Lyxigt! Känns helt rätt.
Jag är verkligen imponerad, färgskalan påminner starkt om superexklusiva Hymer Venture S (Eriba är ett fabrikat inom Hymer koncernen).
I bildgalleriet kan ni bekanta er närmare med Eriba Car 600. Klicka för större bilder och beskrivande bildtexter.
Jag tycker
Planlösningen må vara enligt mall 1A. Men utförandet är allt annat än vanligt. Materialval, färgskala och hela känslan ombord gör att jag faller pladask för bilen.
Visst, soffan är smal. Men bilen är för två personer så jag lägger ingen större vikt vid detta.
Om jag ska klaga blir det på att man skickar med ett 95 Ah AGM batteri som standard. Det är för lite med tanke på att bilen har kompressorkylskåp och dieselvärmare. 150 Ah litium finns på tillvalslistan. Borde varit standard!
Fakta
- Modell Eriba Car 600
- Årsmodell 2025
- Ursprungsland Tyskland
- Chassi VW Crafter
- Motor 2,0L 177 hk (140 hk standard)
- Vridmoment 410 Nm
- Växellåda 8 vxl automat
- LxBxH 599 x 207 x 267 cm
- Ståhöjd 189 cm
- Totalvikt 3 500 kg
- Lastvikt 656 kg
- Hjulbas 3 640 mm
- Diesel 75 liter
- Färskvattentank 100 liter
- Gråvattentank 80 liter
- Toatank 17 liter
- Pris ca 1 220 000 kr
Fakta
Jag gillar
- Sittgruppen
- Den fräscha färgskalan
- Drivlinan
- Åkkomforten
- Interiördesignen
Jag önskar
- Riktiga överskåp i köket
- Litiumbatteri som standard










