Som ni kanske sett i en tidigare artikel har jag varit på besök hos Thetford. Jag var där för att se fabriken och lära mig mer om företaget. Efter fabriksvisningen fick jag även en demonstration av kylskåp av min guide Frans.
Jag lärde mig en hel del och tror även du som husbilist kan ha glädje av dessa lärdomar.
Av Stefan Janeld
En av de vanligaste frågorna vi får till Husbilsskolan är att kylskåpet inte ger nog med kyla på sommaren. Man har dragit upp effekten till max, men det blir ingen skillnad. Vårt råd i detta läge är helt enkelt att dra ner effekten, max läge 3 av 5. Detta för att problemet är att det är för varmt bakom skåpet, med högre effekt blir det bara varmare.
”Problemet är faktiskt att absorptionsskåp är en för dålig teknik. De kan inte kyla mer än 30-35 grader. Under goda förhållanden. Om det är 45-55°C bakom skåpet kan det aldrig ge tillräcklig kyla.”
Absorptionsskåpets 12V elpatron får jobba max
Jag berättar att jag hade kört mitt redan kalla kylskåp på 12V under min färd ner till Etten-Leur. När jag kom fram var mitt bodelsbatteri nere till 1/3 av sin kapacitet. Det förvånade mig.
”Så är det, ett absorptionsskåp kräver stora mängder energi. Ammoniaken ska hållas på 200°C för att det ska vara effektivt. Att med en 12V elpatron skapa den värmen kräver massor av energi. I princip får skåpet gå på max hela tiden.”
Frans har kopplat in ett kompressorskåp och ett absorptionsskåp till ett mätinstrument. När han kör absorptionsskåpet på 12V drar det 19 ampere. Jag blir helt golvad, nog för att jag trodde det var energikrävande. Men 19A!!!!!
”Och det kommer gå så här hela tiden! Det pausar aldrig helt, för då skulle den fysiska processen störas.” Säger Frans.
Han startar då kompressorskåpet. Även det är nerkylt. Så han öppnar dörren för att släppa ut en del kyla och tvinga skåpet att starta. Det går igång och drar 4 ampere. Men bara någon minut senare har det stängt av sig.
”Här snackar vi effektivitet. Ett kompressorskåp är så mycket effektivare än ett absorptionsskåp. Du ser ju själv. På bara några minuter har skåpet blivit kallt. Kompressorn kommer starta lite då och då, men inte gå kontinuerligt. Man kan även köra skåpet i nattläge för att spara energi. Kompressorn kommer gå på 50% av sin normala kapacitet och därmed är skåpet tystare när man vill sova. I en del kompressorskåp kan man dessutomreglera temperaturen i frysen, eller helt stänga av den, för att spara energi.”
Frans fortsätter.
”En annan fördel är volymen. Ett kompressorskåp kan göras grundare än ett absorptionsskåp utan att innervolymen minskar. Tvärtom är innervolymen ofta större trots mindre yttermått.”
Kondens i ostpåsen
Jag har märkt i kylskåpen i de husbilar jag är ute med att jag får en del kondens i påsen med ost eller paketet med skinka. Men det får jag ju inte hemma i kylskåpet. Varför blir det så?
”Det har att göra med att du under färd inte har effektiv avkylning bakom skåpet. Det bildas ett undertryck som försämrar ventilationen. Det drar ner kyleffekten och det blir varmare i skåpet. Du får ytor med olika temperatur inne i skåpet, då bildas det kondens. Detta händer främst i absorptionsskåp. Så ännu en anledning att ha kompressorskåp.”
Gammal sanning
Jag tänker att man vill ha absorptionsskåp för att spara el ombord. Särskilt vid fricamping. Är det en förlegad tanke?
”Absolut, med dagens batterier, solpaneler och effektiva laddning under färd via DC/DC laddare är det inget problem att ha nog med el ombord för att driva en kompressorkyl. Den kommer dessutom fungera när det är riktigt varmt ute.”
Om man nu har en husbil med absorptionsskåp. Då kan man ju sätta in fläktar bakom skåpet för bättre ventilation. Är inte det ett bra sätt att komma runt nackdelarna?
”Bara om man placerar fläkten korrekt. De flesta sätter den på fel plats. Den ska sitta i nivå med kondensatorn, alltså högt upp, och blåsa uppåt. Det är där den mesta värmen alstras. Sätter man fläkten längre ner kommer den inte göra ett lika effektivt jobb.”
Jag tackar Frans för lektionen och känner att dagen varit produktiv. Nu kan jag bättre svara på frågorna om kylskåp som kommer till Husbilsskolan.









