Meny

.

Caravan Salon 2022, Adria Twin Max 680 SGX

Adria ställer ut en designstudie av en plåtis baserad på MAN. Bilen ser helt produktionsfärdig ut och efter samtal med Adria får vi veta att så också är fallet. Det enda som behövs för att börja serieproduktion är chassin att inreda.

 

Av Stefan Janeld

 

Adria har bestämt sig för att ta steget upp i premiumklassen. De har redan visat sin nya Supersonic och Matrix/Coral på Mercedes. Nu visar de en premiumplåtis baserad på MAN TGE – Adria Twin Max 680 SGX.

En 684 cm lång, relativt ordinärt inredd, plåtis med dinette, kökskommod vid ingången, trolleribadrum där man växlar mellan toalett och dusch genom att snurra ut handfatsväggen. Det som gör att jag skriver relativt ordinär är för att sängen är stoooor och kan hissas upp i taket för att ge plats för last. Även med sängen nere är det gott om plats i garaget.

Standard är (blir) 140 hk motor med manuell låda. Men de flesta väljer säkert 180 hk motorn med den silkeslena åttaväxlade automatådan. Totalvikten är 3,5 ton.

En detalj jag fastnar för är att sängen hänger i vajrar istället för band, som brukligt. Jag tror först att detta är något man gjort endast för denna mässbil. Men icke. Adria har fått en del klagomål på att banden tänjs ut med tiden. Så man kommer gå över till vajer. I alla fall i sina premiumplåtisar.

 

I bildgalleriet nedan kan du bekanta dig närmare med modellen. Klicka för större bild och bildtext.

Dela denna artikel

Facebook
WhatsApp
Email
Utskrift