Kungen i långbäddsdjungeln!
Låga långbäddar med badrummet bak. Så stavas den hetaste planlösningen på svenska marknaden just nu. Normalt dras den med ett antal modelltypiska nackdelar. Men icke Frankia 840 TD. Här ombord är konceptet draget till sitt maximum. Men det finns ändå utrymme för förbättringar.
Testad av Stefan Janeld
Forsbergs Fritidscenter är störst i världen på Frankia och säljer tio procent av årsproduktionen. När de firar 25 år och vill ha en jubileumsmodell ställer Frankia upp utan knot. Frankias produktionsapparat är anpassad till att bygga speciallösningar i enstaka exemplar. Till skillnad från många andra tillverkare som måste ha volymer på minst femtio bilar för att ta fram en ny modell.
Tricket är eget snickeri med skickliga snickare, egna sömmerskor, egen lackbox och en produktion anpassad att bygga enligt ”batch one” principen, det vill säga att man bygger serier om en bil i taget. På Frankias fabriksgolv står det sällan två bilar av samma typ med samma planlösning samtidigt. Att snickra en Frankia tar en månad, normalt i premiumklassen.
På senare år har Frankia framgångsrikt fått ner vikten på bilarna. Man gör som på segelbåtar och racingbilar – lättningshål på ställen som inte har betydelse för hållbarheten, översyn av alla dimensioner så inga onödigt kraftiga godstjocklekar används, balsaträ i luckor och skåpstommar när så är möjligt. Totalt har man kapat cirka etthundrafemtio kilo på en bil i testbilens storlek. Det är som om Usain Bolt sänkte världsrekordet på hundra meter med en sekund.
Hela konstruktionen av bodelen är träfri, även golven. I väggarna ger ett aluminiumskelett stadga och rejält fäste för möblemanget. Frankia bygger bilar av omvittnat god kvalitet.
Komfortabel färd
Det är en rejäl pjäs. 8,4 meter lång, tre hjulaxlar, väger in på fyra ton i bara mässingen. Ändå är det inga problem att hänga med i accelerationen ut på E4 mot Uppsala. Fiats trelitersmotor på 177 hästar och 420Nm pinnar på. Den automatiserade växellådan dämpar motorns väl pigga karaktär. Komfortväxlad, är en träffande beskrivning
Stolarna – bland de skönare jag suttit i – kan ställas in på alla ledder. Ingen går bet på att hitta en vilsam körställning med ratten i perfekt höjd.
Motorljudet är väl dämpat, särskilt de högre frekvenserna under acceleration. Från vägen hörs ingenting. Lite vindbrus letar sig in, visst, men färden är tyst och behaglig. Ordet landsvägskryssare dyker upp i skallen och känns passande.
I trängre miljö märks bilens storlek. Men med hjälp av de stora och mycket tydliga speglarna (stabila även i hög fart) och en backkamera med avståndsmarkeringar sker manövreringen på ett säkert och avslappnat vis; jag har koll.
Men. Man sitter långt från vindrutan, som dessutom inte är särskilt djupt nerdragen. Kombinationen ger dålig känsla för bilens närområde framöver. Man håller extra långt avstånd till framförvarande bil i köerna, parkerar man mot ett lågt staket hamnar man metern ifrån när man tror avståndet är en decimeter. Det tar sin tid att vänja sig.
Bilen är begåvad med den utrustning man kan kräva av en modern premiumbil– klimatanläggning, farthållare, elspeglar med värme, stereo, backkamera, GPS, elhiss i förardörren, dubbla airags, ABS bromsar, antispinnsystem, antisladdsystem, start-i-backe hjälp och slutligen en ”Hill Descent Control” som i branta nedförslut håller en jämn låg fart så att chauffören kan koncentrera sig på att styra.
Lastar ett ton!
Planlösningen – låga långbäddar med badrummet bak – är känd för att ha en specifik nackdel: Klent med utvändigt lastutrymme. I många bilar kan man knappt få in de mest kompakta campingmöblerna.
Men här har vi planlösningens okrönta konung. Stuvutrymmena är enorma. Välj vilka campingmöbler som helst, de kommer att få plats. Nyckeln är förstås det rejäla dubbelgolvet som ser till att höjden mellan det undre golvet och sängarna blir nästan lika hög som i en garagebil. Men bara nästan, vanliga cyklar går inte in. Men det är också enda begränsningen.
Inne i bodelen är det väl ställt med utrymmen för prylar. Den stora sittgruppens socklar är helt oinredda och rymmer massor. Två, jag upprepar, två fullhöjdsgarderober i anslutning till sovrummet, dessutom fler överskåp än jag kan räkna till. Och det bästa av allt. Man kan nyttja utrymmena, bilen lastar över ett ton. I alla fall den med mörk fanér, med den ljusa krymper lastvikten med hundra kilo eftersom möblemanget inte är byggt i balsa. Värt att tänka på!
Fungerar året runt
Värmen är vattenburen med värmeväxlare för gångvärme. Ett boosterpaket ger extra skjuts runt framstolarna. Konvektorer under alla fönster, luftspalter runt möblerna. Ett uppvärmt dubbelgolv där tankar, slangar och kranar har frostskyddad hemvist.
Tre axlar ger en balanserad bil med bättre tryck på de drivande framhjulen än tvåaxlade bilar med långt överhäng. Det gynnar framkomligheten på hala underlag. Inte så det kan mäta sig med bakhjulsdrift, men ger ändå en fördel.
Isoleringen är i styrofoam, en markisolering med slutna celler som inte tar upp fukt. Väggarna är helt utan köldbryggor.
Kort sagt: Bilen är byggd att användas året om, även på våra breddgrader.
Jag tycker!
Har alltid varit svag för Frankia, de bygger med entusiasm och har alltid små kluriga lösningar som uppskattas i vardagslivet. Bygget håller högsta klass med solid känsla i allt man tar i. Det är inte den flärdfullaste och mest uppseendeväckande interiören, snarare stilren och tidlös. Något jag med noll sinne för mode uppskattar och känner mig bekväm med.
Jag rör lätt mig genom bilen, den känns absolut inte övermöblerad.
Att allt ombord (badrum, sovrum, kök och sittgrupp) har fått den plats som krävs för god funktion och komfort är imponerande. Men så är bilen 840 centimeter lång och med en totalvikt på fem ton.
Om jag ska önska mig något så vore det AL-KO:s ACS fjäderben fram, den redan goda åk- och körkomforten skulle komma upp ytterligare en nivå och matcha resten av bilen. De finns säkert med i tillvalslistan och kan även göras i efterhand.
Kort sagt: En rejäl bobil byggd för långfärd i högsta komfort under färd och på ställplatsen. Året runt. Den kostar en slant, men ger valuta för varenda korvöre.
Fakta
- Modell Frankia I 840 TD
- Ursprungsland Tyskland
- Chassi Fiat + AL-KO
- Motor 3,0MJ 177hk
- Vridmoment 400 Nm
- Växellåda 6 växlad automatiserad låda
- Totalvikt 5 000 kg
- Max last 1 050 kg
- L x B x H 839 x 230 x 306 centimeter
- Bränsletank 90 liter
- Vattentank 150 liter
- Gråvattentank 130 liter
- Toatank 2 x 17 liter
- Antal bäddar 4
- Antal bältade platser 4
- Grundpris: 1 240 000 kronor
- Pris som testad: 1 556 000 kronor
Utrustning testbil
Centrallås inklusive bodel, ABS, dubbla airbags, antispinnsystem, antisladdsystem, Hill Descent Control, hillholder, elspeglar med värme, elhiss, klimatanläggning, farthållare, backkamera, GPS, Alde vattenburen värme med värmeväxlare och värmebooster vid framstolarna, eljalusi framruta, plisségardiner sidorutor, kyl med separat frys, ugn, spisfläkt, fönster i bodelsdörren. TV, automatisk omkopplare för gasol, eldriven taksäng fram, elmarkis, solcell 140 watt, isolerfönster förarhytt.
Vi gillar
- Kvalitetskänslan
- Finishen
- Komforten – både att åka och bo
- Gott om stuvutrymmen, både i källare och bodel
- Ett tons lastvikt
- Det finns en riktig hall
- Vinterduglig – Aldevärme, uppvärmt dubbelgolv huserar teknik och VVS, välisolerad utan köldbryggor.
- Testbilens utrustningsnivå – komplett!
- Dubbla toatankar
- Bra servicestation
Vi önskar
- Trappsteg vid förardörren. 45 centimeter är för högt i ett kliv. Man ramlar ut och klättrar in. (trappsteg går att få, jag har frågat)
- Mer skjutmån i sidled på dinettebordet
- AL-KO ACS fjäderben fram









