Meny

.

Modellnytt 2020

2020 - Året då Mercedes utmanar Fiat!

I husbilsvärlden råder omvända roller mot personbilsvärlden. Där är Mercedes en lysande stjärna och Fiat en bil i mängden. Men när det gäller husbilsmarknaden har Mercedes i alla tider släpat efter. Men nu följer man Fiats framgångsrecept och kopierar i stort vad Fiat gjort de senaste trettio åren. Allt för att få en del av den jäsande husbilskakan. Och det märks, var och varannan tillverkare i premiumklassen lanserar en eller flera modeller på Mercedes.

Av Stefan Janeld

Om man ser till tekniken i bilarna, bodelsbyggnationerna, garantierna, planlösningarna är 2020 lite av ett mellanår. Förra årets stora trend, de motstående sofforna, befästs ytterligare. I övrigt lunkar det på med förfiningar, putsningar, nya dekaler och inredningsfanér i nya nyanser.

Den stora nyheten säsongen 2020 är, som jag skriver i ingressen, Mercedes satsning på husbilsmarknaden. Det är lätt att tro att tillverkarna inte anstränger sig i år, att de bara placerar sina bodelar på Mercedes istället för Fiat och på så vis får något nytt att presentera.

Men riktigt så enkelt är det inte. Det är andra mått, andra anslutningar och en hel del anpassning för att det ska fungera.

Men framförallt är det otroligt tungt att arbeta med Mercedes. Mycket pappersexercis och oändligt många avtal om hur man får använda Mercedes varumärke, vem som får yttra sig, vilken utrustning bilar på Mercedes ska ha och mycket mer.

Tillverkarna vittnar om att bara pappersarbetet för att få arbeta med Mercedes, vara deras partner, är ett heltidsarbete för ett par personer i flera månader.

Det var mycket på grund av detta som flera tillverkare tidigare lade ner sin tillverkning av husbilar på Mercedes. Det är helt enkelt för tungrott. Vi får se om försäljningen denna gång motsvarar arbetsinsatsen, annars läggs nog många modeller ner.

Piggaste marknadssegmentet

Om det är lite tunt på nyhetssidan bland vanliga husbilar är det desto mer som händer bland de inredda skåpbilarna. Logiskt då det är det snabbast växande marknadssegmentet och alla tillverkarna vill vara med på framgångståget.

Vi ser inredda skåpbilar för upp till fem resenärer. Flexibla lösningar som gör att den lilla skåpbilen kan vara transportbil, depåbil, vardagspendlare eller bara en bekväm bostad för två resenärer.

Särskilt bekvämt blir det för de som väljer en sju meter lång modell byggd på Mercedes. En plåtisversion vi tidigare bara sett från nischtillverkare i Tyskland men som nu återfinns hos ett antal tillverkare i pemiumklassen. Vanligtvis bakhjulsdrivna men det finns även fyrhjulsdrift som tillval för de som vill ha.

Inredningstrender

Som vanligt har tillverkarna putsat på sina inredningar. Ändrat fanér och justerat detaljer som varit mindre lyckade. Några trender är dock av lite större betydelse.

Tvålågiga spisar är en lösning som ger mer arbetsyta i husbilarnas kompakta kök. Det är sällan man har behov av tre lågor samtidigt, dessutom är det ofta så trångt på spisen att man inte kan använda de tre lågorna på ett effektivt vis. Att istället få mer arbetsyta överväger definitivt förlusten av en brännare.

Dieselvärmare är en omtvistad fråga. De är ljudliga och det luktar diesel vid start och när de stänger av sig. Å andra sidan är det praktiskt att bara ha ett bränsle ombord. Som dessutom är enkelt att få tag i och inte kräver adaptrar eller annat, såsom med gasol. Att allt fler ser mer fördelar än nackdelar är i alla fall helt klart. För andelen dieseldrivna värmare ökar. Särskilt är det Trumas dieselversioner av deras Combi värmare som viner marknad.

I bilar med motstående soffor är det som regel en hopfälld kaptenstol under sofforna. En bra lösning men något tung. I år har många tillverkare valt att istället för att man fäller upp en hel stol fäller man bara upp ett ryggstöd. Det är Aguti som tillverkar. Lösningen fungerar riktigt bra. Man får en större sittyta eftersom bilens soffa används. Möjligen att sittdjupet kan vara för långt för barn. Den enda egentliga nackdelen med lösningen är att ryggstödet inte kan plockas bort för att vinna stuvutrymme. Det kunde man göra med kaptenstolarna.

Litiumbatterier finns på de flesta tillverkares tillvalslistor. I alla fall i premiumklassen. Men förvånansvärt få har det som standard. Förvånansvärt eftersom vår erfarenhet är att husbilisterna törstar efter bättre elförsörjning ombord. De vill kunna fricampa flera dagar även om solen lyser med sin frånvaro. Här kan en vaken tillverkare tillskansa sig marknadsandelar genom att marknadsföra sina bilar som ”fricampingsoptimerade”.

Om batterierna var standardutrustning blev inköpsvolymerna stora och priset kunde pressas.

Trist trend för oss nordbor

På helintegrerade husbilar är fronten det som signalerar bilens identitet. Och inget ger mer karaktär och personlighet än lyktornas utformning. Tillverkarna arbetar med små, men ljusstarka lampor, som sitter försänkta i fronten.

Att de är försänkta gör att det på slaskiga vägar och i snöfall samlas slask och snö framför lyktan som då inte kan göra sitt jobb. Eftersom dagens lampor inte avger värme smälter snön och slasket inte bort.

På vissa bilar finns spolare som kan göra viss nytta. Men enklast vore om lamporna satt flush mot omgivande ytor eller, ännu hellre, stack ut lite grann.

I södra Europa är detta inget problem. Men för oss här i Norden är framlyktorna en av de viktigaste säkerhetsdetaljerna under de mörka vintermånaderna. Och säkerheten är ju något man numera försöker förbättra på husbilarna. Inte mycket kan vara enklare än att flytta ut lyktorna ett par centimeter.

Adria - Satsar på kompakta modeller

Efter att förra året lanserat sina enorma takfönster och en ny serie inredda skåpbilar riktar Adria i år sin uppmärksamhet till de mindre modellerna. Särskilt deras smala Compact serie som till 2020 är helt omgjord. Se vårt test av långbäddarsversionen längre fram i tidningen.

Men satsningen på kompakta bilar stannar inte vid Compact serien. De kortare modellerna (under sju meter) i övriga modellserier har fått nytt möblemang som trollar fram mer volym.

Det är främst köken som gjorts om.

Den lägsta serien inredda skåpbilar, Twin Axess, har gjorts om helt och består av tre modeller. Två med tvärbäddar och en med långbäddar. Den ena tvärbäddsversionen har våningssäng bak och sover fyra persone

Totalt presenterar Adria inte mindre än sexton nya modeller till nästa säsong.

  1. – Fem nya modeller i sin taksängsserie Matrix.
  2. – Två nya helintegrerade Sonic modeller.
  3. – Två nya modeller i Coral serien.
  4. – En ny alkovmodell.
  5. – Tre nya Compact modeller.
  6. – Tre nya Twin Axess plåtisar.
  7.  

De flesta nya modeller säljs i Adrias tre utrustningsnivåer – Axess, Plus och Supreme – men inte alla. Det är i ärlighetens namn ganska rörigt att sätta sig in i utbudet.

Vi har sett de flesta nya modeller och visar de intressantaste här. En intressant modell som inte visades på pressvisningen var korta Matrix 520 ST. 5,85 meter kort, kök och badrum bak, vinkeldinette och en taksäng som kommer djupt ner för att enkelt kunna ta sig i och ur sängen. Vi räknar med att kunna visa den i nästa utgåva.

Nya Compact serien är Adrias huvudnummer inför 2020. En smalare bil, 212 cm mot vanliga 232 cm, som tack vare smart möblering inte känns trång. Se vårt utförliga test längre fram i tidningen.
För att ge Supreme modellerna mer premiumkänsla kläs numera garagens insida med matta. Dubbla lås, men man öppnar med ett handtag. Alla garage har fått lägre tröskel.
Badrummen i de kortare modellerna har fått trollerifunktion. Antingen toalett eller badrum.
Man skiftar funktion genom att svänga handfatsväggen.
Handfatet kan vinklas upp när det inte används för att vinna svängrum

De nya köken i modellerna under sju meter är kompakta men välplanerade. Tre brännare i fil gör att det blir hyggligt med arbetsyta. Sex mindre lådor istället för tre breda är påkostat och underlättar både att hålla ordning och att man slipper ställa sig bredvid köket för att komma åt det man söker.

Sonic 600 SL med långbäddar och dess syskon 600 SC med drottningsäng är nya för året. Båda är 6,99 meter långa (korta?).

Adria har insett att de varit sämre på att inreda sina korta modeller, de har känts övermöblerade, och nu tagit fram en ny inredning som ger mer golvyta ombord.

På bilderna 600 SL i Plus utförande.

Coral XL 600 DP

En kompakt familjebil som säkert kommer uppskattas av Europas uthyrningsföretag och barnfamiljer som vill ha en smidig husbil med gott om plats. Garderoben hör till de största vi sett. Tvärbädd bak, alkovbädd och bäddbar dinette. Sex bältade platser.

På bilderna i Plus utförande.

Coral 670 DC

Självklart behövs en modell med motstående soffor i Adrias bästsäljande Coral serie. I sovrummet en fristående dubbelsäng som är hela 150 cm bred. Delat badrum.

Twin 640 SL Axess

Förra året var Adrias nya plåtisar med takfönster över förarplatsen en stor nyhet och blev deras bäst säljande modell i Sverige. I år har man sett över den billigaste serien plåtisar. De har fått en ny inredning, ljus och modern. Som alla Axess modeller byggs den på Citroën.

Autostar - Toppmodell i ny design

Franska Autostar är Triganos franska premiumfabrikat. De har tre modellserier – Privilège, Passion och Prestige. De två lägre serierna finns som både halv- och helintegrerad.

Privilège byggs på Fiat Camperchassi och värms av en Truma Combi luftburen värmare. Passion har tekniskt dubbelgolv och innefattar modeller på såväl Fiat Camperchassi som AL-KO. Kan fås med Alde vattenburen värme.

Toppmodellerna i Prestige serien är alla helintegrerade med rejäla dubbelgolv med plats för packning, AL-KO chassi och Alde vattenburen värme.

2020 kommer Prestige serien finnas i två utföranden. Prestige Elite som i stort sett är samma som 2019 års modeller. Nya Prestige Design Edition är tekniskt samma modell men interiören är helt ny och kommer säkerligen bli den föredragna versionen. Autostar kallar Design Edition för en kompletterande serie. Men det känns mer som huvudnumret. Bara en sån sak som att Prestige Elite finns i två varianter, långbäddar eller drottningsäng, och Design Edition i tre modeller, två drottningssängversioner och en med långbäddar, säger väl allt.

Autostar Prestige Design Edition avtäcktes under högtidliga former för en samlad presskår. Svensk premiär blir på Elmia. Leveranserna till Norden startar våren 2020.

För oss nordbor är det intressant att veta att Prestige serien klarat sig mycket bra i köldkammartester hos Alde. Dels värms bodelen snabbt och dels är bilarna välisolerade.

Normen (EN1946) för att få Klass III certifiering (den högsta) vad gäller vinterduglighet säger att bilen på max fyra timmar ska uppnå en invändig temperatur på 20°C med utomhustemperatur på -15°C. Både bil och kammare är -15°C vid testets start. Detta klarade man med råge. 

Man valde därför att sänka starttemperaturen till -25°C. På tre timmar var det 23°C inne i bilen.

Nu är inte det viktiga hur snabbt bilen värms upp, i dagligt bruk är ju bilen varm hela tiden. Och om man ska ut på en sportlovsresa sätter man på värmen dagen innan avfärd, så en timme hit eller dit saknar betydelse.

Men att man kan ha det 48 grader varmare inne i bilen än utanför är desto viktigare. Det vittnar om att bilen är välisolerad och klarar svensk vargavinter.

I730 LC Prestige Design Edition

Inredningen i Design Edition skiljer sig helt från Autostars vanliga formspråk och färgskala. Ljusare, modernare.

Även utvändigt har man valt en annan färgskala på grafiken för att signalera att det är en Design Edition som kommer åkande.

På bilderna en i730 LC med drottningssäng. Finns även med långbäddar i sovrummet och en kortare variant med drottningsäng.

I720 SUA Passion

Autostar har ett ganska konservativt utbud. Så att finna denna udda pärla var lika delar förvånande som glädjande.

Bilen är 739 cm lång. U-soffa bak, vinkeldinette fram, delat badrum, vinkelkök, dubbla taksängar (en fram, en bak) och ett stort garage.

I Passion och privilége kan man välja mellan två färgskalor på möblerna. En som går mot grått ...
...och en i mer naturlig, tidlös, träton.

Benimar - Ljudisolerad kylskåpsmöbel

I Norge är Spanska Benimar en raket på försäljningslistorna. I Sverige går det lite trögare, men kanske kan den nya helintegrerade Amphitryon med Alde värme råda bot på detta?

Förutom den nya helintegrerade modellen har man putsat på sina modeller, nya textilier, ny fanér, stabilare pelarbord. Inga jättenyheter med andra ord. Men en sak sticker ut. I bilar med vinter- eller Nordkap paket är kylskåpsmöbeln ljudisolerad – slutsurrat!

Benimar, liksom koncernsyskonen Chausson/Challenger, satsar en hel del på att bygga husbilar på Ford Transit. Modellserien heter Tessoro och är Benimars inropare.

Amphitryon

Amphitryon lanseras i tre varianter, två med långbäddar och en med drottningsäng, alla med motstående soffor i sittgruppen. De uppfälbara ryggstöden i baksätet har IsoFix fästen så barn eller barnbarn kan sitta säkert i sina bilstolar.

Om så önskas kan man få Alde vattenburen värme mot en merkostnad.

För första gången tillverkas en helintegrerad Benimar av Benimar, tidigare var det samproduktion med Ci/RollerTeam.

På bilden Amphitryon 957 med låga långbäddar och badrummet bak.

Den halvintegrerade versionen av Amphitryon heter Perseo. Benimars halvintegrerade toppserie.
De inredda skåpbilarna, fyndigt döpta till Benivan, har till 2020 fått det moderna takfönstret över förarplatsen.

Carthago - Stjärnan tillbaka

Carthago har en historia av husbilar baserade på Mercedes. Men under några år har de varit borta ur programmet. Nu gör stjärnan comeback i sortimentet, dock inte med bakhjulsdrift som tidigare utan med framhjulsdrift och AL-KO chassi. Både C-Line och E-Line går att få i denna konfiguration.

Om du absolut vill ha bakhjulsdrift så behåller man sina S-Plus modeller byggda på Iveco Daily. Det gör att Carthago har en av de bredaste modellserierna i övre premiumsegmentet. Hittar du en bodel du trivs med har du tre olika chassin att välja på, helt beroende på vilka egenskaper du föredrar och vilken budget du förfogar över.

Även tekniken ombord har fått en översyn i E-Line/S-Plus. Bland annat med litiumbatterier som tillval i alla modellserier och nya, högeffektiva, strålkastare i E-Line och C-Line. Två saker som betyder mycket i mörka och kalla Sverige.

Ett 360° kamerasystem döpt till ”Top-View” ger dig full koll på bilens omgivning.

Carthago Chic E-Line på framhjulsdrivna Mercedes Sprinter med AL-KO chassi.

En ny frontmask till E-Line med LED lyktor för både hel-, halv- och DRL ljus, nydesignad grill och högre uppdragen vindruta än tidigare.

Samma front används till både Fiat och Mercedes baserade modeller. Enda skillnaden är loggan i fronten.

Även invändigt har E-Line fått en översyn med helt nytt möblemang.

Man kan välja mellan två möbeldesigner. Nobile heter den med överskåp i träfanér. Chiara har högblanka vita överskåp. Samma inredning används i S-Plus.

De nydesignade sovrummen i E-Line har effektfullt reflekterande tak.

Carthago har lyckats väl med att integrera Sprinterns instrumentpanel i förarmiljön.
Både C-Line och E-Line har de nya framlyktorna med senaste LED tekniken.
C-Compactline, Carthagos smala och lätta husbilsserie har fått en ny front. Mer i linje med sina syskon.

Dethleffs - satsar på Trend

Traditionen hos Dethleffs bjuder att man gör om två av sina modellserier varje år. Men i år pausar man sig lite grann. Inte så konstigt kanske, man har ju nyligen lanserat Globeline på bakhjulsdrivna Mercedes Sprinter. Den skrev vi utförligt om i förra numret.

Istället för helt omgjorda serier har man valt att ta fram nya planlösningar i Trend serien och en ny version av förra årets nyhet, Pulse. Denna nya version, som inte ersätter utan kompletterar nuvarande Pulse, får vi dock vänta på till Caravan Salon. Det enda vi vet om den nya versionen är att den ska locka med en mindre modern och mer tidlös interiör.

Trend är den modellserie som det putsats mest på hos Dethleffs. På bilden nya T6617 EB.

Trend i6757 DBL är en ny modell med motstående soffor i sittgruppen. 6,99 meter lång. Finns även som halvintegrerad, då heter den T6757 DBL. I sovrummet en drottningsäng.

Trend 6617 är 6,99 meter lång och huserar höga långbäddar i sovrummet.

Pulse i7051 DBL är en ny modell med drottningsäng i sovrummet och motstående soffor i sittgruppen. Finns även som delintegrerad och heter då T7051 DBL.

Pulse T7051 EBL har långbäddar och sittgrupp med motstående soffor. Finns även som helintegrerad och heter då i7051 EBL.

Esprit Eighty Eight T/I 7150 DBM och T/I 7150 EB är två nya modeller i Dethleffs premiumserie Esprit med dubbelgolv och AL-KO chassi. Görs i både halv- och helintegrerat utförande. DBM har drottningsäng i sovrummet och EB enkelbäddar.

Eura Mobil - Två tvåpersonersbilar

Eura Mobil sticker ut i husbilseuropa. Vid sidan om sina modeller med populära planlösningar har de alltid hållit fast vid modeller som ligger vid sidan om mittfåran.

Man är till exempel en av få premiumtillverkare som fortfarande bygger korta alkovbilar. Och det är just en sådan som är en av nyheterna i år. Det är inte tal om en helt ny bil. Snarare en förfinad version av ett gammalt recept. Men det gör inte bilen mindre intressant.

Modellen heter Activa One 550 MS och ni kan se på bilderna att det är en rejält kompakt men ändå rymlig husbil.

En annan ny modell är Integra Line 650 HS. Den ansluter sig till den ökande skaran tvåpersonersbilar med U-soffa bak. Ett koncept som i premiumklassen varit framgångsrikt de senaste åren.

Den största nyheten från Eura Mobil 2020 är en helt ny Contura serie. Den är dock inte klar ännu. Den får premiär på Caravan Salon i slutet av sommaren.

Activa One 550 MS är en kompakt alkovbil med gott om plats för två personer. Lämplig för de som vill ha en maximalt smidig husbil men tycker att plåtisar är för trånga.

Hjulbasen är 3450 mm vilket gör bilen smidigare att ratta runt än de vanligaste plåtisarna på 5,99 eller 6,36 meters längd som har en hjulbas på 4035 mm.

Integra Line 650 HS. Helintegrerad tvåpersonersbil med stor U-soffa bak, kök och badrum midskepps och taksäng fram. Kort och smidig då man avstått främre dinette.

Hymer - Fortsätter satsa på Mercedes

Ingen husbilstillverkare är mer förknippad med Mercedes än Hymer. De har till och med tillstånd att ha samma modellnamn som mercedes själva använder – B-Class, S-Class.

De har under året redan presenterat flera nya modeller baserade på nya Mercedes Sprinter. Alla i kombination med Hymers eget SLC chassi. Ett lättviktschassi där dubbelgolvet är en del av konstruktionen. I press har modellerna hyllats för sina köregenskaper. Även i denna tidning har det varit idel lovord.

Inför 2020 lanseras flera nya modeller och Hymer har nu fler Sprinter baserade modeller än någon annan tillverkare. De har till och med en framhjulsdriven plåtis på Mercedes. Det har vi bara sett en gång tidigare, hos en liten engelsk nischtillverkare.

I en annan plåtis har man en bäddsoffelösning vi inte sett tidigare i en Europeisk van. I USA är det dock ganska vanligt.

Hymer Free S 600

Genom att vara framhjulsdriven sticker Free S 600 ut på marknaden. Bak- eller fyrhjulsdrift är det vanligaste på inredda Merca skåp.Fördelen med framhjulsdriften är att det blir lättare, man få alltså mer lastvikt i denna modell.

Planlösningen är den vanligaste – tvärbädd bak, kök och badrum mitt emot varandra och en halvdinette fram. För att få säng i full längd har man breddat skåpet med en bula på ena sidan. Leveranserna startar våren 2020.

DuoCar S

Hymers kanadensiska äventyr med Roadtrek fick ett abrupt slut. Men det ser ut som man ändå kan dra en del nytta av det. DuoCar S har en mycket amerikansk inreding. Badrum bak, bäddsoffa och ett långt kök (nästan två meter).

Man kan köpa till en avancerad batterilösning baserad på Litiumteknik och traditionella bly/syra batterier. Något Roadtrek var mycket långt framme med. Bilen är 593 cm lång och riktar sig, som namnet antyder, till resande duos.

Exsis-t

Exsis är Hymers bästsäljande modellserie. Smala bilar, 222 cm istället för 232 cm, med höga lastvikter, tekniskt dubbelgolv och lägre prislapp än B-Klass. Görs både i halvintegrerad och helintegrerad version. Till 2020 är det dags för tredje inkarnationen. Nya möbler, ny exteriördesign.

Först att visas är Exsis-t 580. 6,99 meter lång med långbäddar, samlat badrum och vinkeldinette.

Tramp S 695

Detta är den halvintegrerade inropsmodellen till Hymers flotta av Mercedes baserade husbilar. Den är framhjulsdriven, 739 cm lång och står på Mercedes originalchassi. Alltså varken AL-KO eller Hymers eget SLC chassi. Det gör den billigare. Därmed inte sagt att den är simpel. Inredningen och bodelskonstruktionen håller samma nivå som övriga Hymers modeller.

Sängen är 150 cm bred och justerbar i höjd. Det går att få en elektrisk taksäng över sittgruppen som tillvalsutrustning. Sittgruppen har de populära motstående sofforna. De kan snabbt förvandlas till baksäten. Uppvärmning sker med luftburen dieselvärmare.

Laika

Få tillverkare har det senaste året presenterat fler nya modeller. Allt från mellanklassbilarna Kosmo i hel- och halvintegrerat utförande. En inredd skåpbil och även en helt nyutvecklad alkovbil. En halvintegrerad Kosmo modell på bakhjulsdrivet Mercedes Sprinter chassi. Den åtta meter långa Iveco baserade Kreos 8002 hann också lanseras innan sommaren.

Men Laika saktar inte in. Man uppdaterar Ecovip serien och lanserar ännu en alkovbil. Denna har våningssäng bak och kan erbjuda upp till sex personer boende och transport.

Helintegrerade Ecovip får en ny front, mer lik storasyskonet Kreos. Strålkastarna blir xenon med DRL-ljus i LED teknik.

Även halvintegrerade Ecovip får ny exteriör, men här handlar det mer om ny grafik.

Invändigt är det nya rullgardiner, kromad pelare till dinettebordet som även fått en kromad kant. Nya bänkskivor i stenliknande matrial i bilar med ”Italian Walnut! Fanér.

Den nya alkovbilen, Kosmo F261, kommer visas på Caravan Salon. Men vi har fått tag i en planskiss.

Itineo - Biograf i sovrummet

Itineo är specialiserade på att bygga prisvärda helintegrerade husbilr. Det finns förvisso ett par halvintegrerade modeller i sortimentet men det är de helintegrerade som är märkets ryggrad. Säsongen 2020 består sortimentet av tolv modeller, tio helintegrerade och två halvintegrerade.

Det mesta som är nytt är detaljer – ny utvändig grafik, ny logga i fronten, en ny möbelklädsel, ny skylight med fyra spotlights, ny finish på bordet osv.

Man förtydligar släktskapet med Rapido genom att på bilarna skriva Itineo by Rapido.

Största praktiska nyheten är att man sänkt garagegolvet för att enklare få plats med cyklar i garaget.

Två nya modeler lanseras. En halv- och en helintegrerad. Det speciella med den helintegrerade (RC740) är sovrummet. Där tronar nämligen en tvärställd drottningsäng. Att tvärställa sängen gör att man kan bygga garderobsvägg längst bak, det kommer nog locka många. Istället för teve i sovrummet är det en projektor! Det tycker vi om!

Att hitta något speciellt med den halvintegrerade nyheten är svårare, det är en tämligen typisk långbäddarsbil i instegsklassen. Höga långbäddar, taksäng över sitgruppen, delat badrum, vinkeldinette.

RC 740

RC740 är som namnet antyder 740 cm lång.

Sovrummet är inte bara en plats att sova på. Det är en biosalong! En lösning vi sett i andra modeller från Rapido Gruppen men som av någon anledning inte fått fäste. Märkligt kan tyckas, det är ju en fantastisk lösning som ger stor bild men tar mindre plats än en vanlig teve.

I vardagsrummet motstående soffor som snabbt kan bli framåtvända baksäten.

Badrummet är delat. Köket ett litet vinkelkök med tvålågig gasolspis. Två lågor ger plats för större kastruller och man vinner arbetsyta.

Garaget är även det lite speciellt. En hög dörr öppnar till ett utrymme i två nivåer.

PJ 740

Inte nyskapande på samma vis som sin helintegrerade syster. Men den kommer troligen sälja bättre. Populär planlösning till pressat pris är ett beprövat framgångsrecept.

Karmann - satsar på rymd

Plåtisspecialisten Karmann förnyar sin inredning och tar bort hyllan över förarplatsen. Visst, det försvinner ett stuvutrymme. Men vinsterna är mer rymdkänsla och noll risk att slå i huvudet när man ska ta plats i framstolarna.

Davis serien har setts över och moderniserats så den följer senaste plåtismode. Dieselvärmare, Truma Combi D4 är standard, kraftigare Truma Combi D6 är tillval. Slopad hylla över förarplatsen ger mer volym. Möjlighet till ramfönster istället för utanpåliggande husvagnsfönster.

Davis 540

Lilla Davis 540 är en kort plåtis för två personer. I sovrummet slås någon form av garderobsrekord för plåtisar.

Davis 591

Davis 591 har en mycket flexibel sänglösning. Dubbla dubbelsängar gör att du kan sova fyra, sova två och lasta mycket under sängen, sova två i en låg säng, ta bort båda sängarna och använda bilen som transportbil.

Ljus och volym

Med takfönster blir det ännu mer rymdkänsla ombord. På bilderna Davis 600 med långbäddar.

LMC - Lanserar instegsmodeller

LMC är kort för Lord Münster Caravans. Och det ser ut som fabrikatet kommer fokusera mer och mer på just ”caravans” – husvagnar. Husbilstillverkningen hanteras numera av Bürstners fabrik. Så vill man köpa en Bürstner med 12 års fuktskadegaranti är det bara att knalla in till en LMC handlare.

Det är svårt att förstå tanken med denna rokad. LMC:s bilar var inte som alla andra, de var ett av få fabrikat som kändes annorlunda och lite unika. På senare år gjorde man en omvänd klassresa. Från att ha haft bilar i premiumklassen tog man ett kliv ner till mellanklassen. Till nästa säsong tar man ytterligare ett kliv nedåt och lanserar en instegsserie – Element. Två modeller, en strax under sju meter och på 740 cm. De extra decimetrarna ger plats för en generösare tilltagen sittgrupp med motstående soffor. I januari nästa år, på CMT mässan i Stuttgart, kommer man lansera ytterligare två modeller.

LMC Element T758 G
LMC Element T758 G
Förutom nya Element serien har LMC tagit fram en kampanjmodell kallad Grey Selection 150. Välutrustad från start och med egen interiördesign. Utvändigt känns den igen på sin grå förarhytt.

Dreamer - Marknadens flexiblaste?

Franska Dreamer har på kort tid etablerat sig på plåtismarknaden. Först genom låga priser sedan genom att lansera nischmodeller. Strategin har varit lyckad.

Bakom fabrikatet står Rapido och vissa modeller är tvillingar till modeller ur Rapidos eget plåtisprogram. Men långt ifrån alla.

Man säljer bilarna i två serier. Fun är den lite enklare och Select den mer påkostade. Man kan inte få alla modeller i dessa två utföranden. Fun och Select serierna har ett par modeller gemensamma – tvärbäddsbilar, långbäddarsbilar. Men nischmodellerna är unika för varje serie.

Man har även en campingbil på Ford Transit Custom som heter Cap Land. Ingen storsäljare i Sverige men biltypen är populär i Frankrike och England.

Camper Five – bilen som passar alla

Camper Five är som namnet säger en plåtis för upp till fem personer. Är man osäker vilken typ av plåtis som skulle passa ens behov bäst kan man lugnt köpa denna. Den uppfyller alla behov – garanterat.

Man har inrett Fiats största skåpbil, 636 cm lång med högt tak.

Längst bak en våningssäng och en bäddbar barndinette – detta är barnkammaren. Just det, två dinetter i en plåtis!

Ovanför sittgruppen en längsmonterad taksäng för två personer.

Vinkeldinette med femte bältad sittplats och stort bord.

Flexibiliteten är nästan omöjlig att beskriva. Man kan bädda för tre bak. Eller göra om utrymmet till ett gigantiskt lasttrum. Och allt däremellan.

Taksängen gör att två personer kan använda bilen som depå för en cross eller ett par cyklar och ändå ha en bekväm sovplats.

Living Van – tänkt för England

Dreamer är duktiga på nischprodukter. Och denna är tänkt att charma de brittiska köparna. Men handlarna från andra länder var minst lika intresserade.

U-soffa bak som kan bäddas. Längsmonterad taksäng över sittgruppen. Delat badrum med dusch på ena sidan och toaletten på den andra, en ovanlig lösning i en skåpbil.

Bilen byggs på Fiat, är 636 cm lång med högt tak.

D62 – fransk bädd

I förra numret publicerade vi ett test av Rapido V62. Detta är samma bil i Dreamer kläder. En modell som tack vare sänglösningen känns väldigt rymlig. I vårt test plussade vi bland annat för värmesystemet, gott om stuv, kvalitetskänslan, gasolutrymmet och den bekväma soffan.

Frankia - Mercedes specialisten

När andra tillverkare lanserar modeller på Mercedes Sprinter som nyheter är det bara ”bussiness as usual” för Frankia. De har alltid byggt på Mercedes. Många av deras modeller har i många år vari tillgängliga på antingen Mercedes eller Fiat. Faktiskt har man arbetat med Mercedes i 45 år, Fiat ”bara” i 30 år.

I år lanserar de två nya Mercedes baserade modeller. En skåpbil kallad Yucon som vi presenterade utförligt i förra numret och en modell kallad Neo som vi fördjupar oss i längre fram i detta nummer.

Toppmodellen Platin nu även med U-soffa, modellen heter I 8400 Plus Platin. Byggs på Mercedes. Även nya lillasyskoetn I 7900 Plus Platin har en U-soffelösning bak. Men den går inte runt lika mycket i framkant utan är en mer traditionell U-soffa. Ingen tillverkare har fler modeller med U-soffa än Frankia.

Neo

Neo är den första framhjulsdrivna Mercedes Sprinter baserade modellen från Frankia. En bil där målet har varit att spara vikt och till en 3,5 tons husbil med god lastvikt och fina köregenskaper.

Yucon

Yucon är en annorlunda inredd skåpbil. Utan fast säng. Men med en mängd smarta lösningar som gör bilen både praktisk och bekväm.

Titan

På Caravan Salon kommer en modell med barsittgrup visas – treaxlade I 890 GD-B Titan.

En ny toppmodell baserad på Fiat med långbäddar i sovrummet.

Bürstner - Mycket att välja bland

Den som är ute efter en Bürstner har nästa år inte mindre än 46 modeller att välja bland. Fler om man ska räkna in specialversioner. Exempelvis görs nya Lyseo serien i två utföranden, vanliga versionen och en kallad Limited. Halvintegrerade modeller kan väljas med eller utan taksäng. Kort sagt är valmöjligheterna legio.

Modellprogrammet spänner från instegsbilar upp till helintegrerade modeller med AL-KO chassi och vattenburen värme. Man har även en serie plåtisar.

Nyheterna finner vi i Lyseo programmet. Instegsbilarna Lyseo Time har fått en så pass omfattande översyn att de får anses vara nya modeller.

Den största nyheten är dock Lyseo M Harmony Line. En bil byggd på bakhjulsdrivna Mercedes Sprinter. Två planlösningar – långbäddar och hörnsäng. Båda 699 cm korta.

Lyseo M 690 Harmony Line med långbäddar.

Bakhjulsdriven på Mercedes Sprinter. Passar oss i kalla Norden fint. Bra grepp vintertid med tyngden över drivhjulen.

Lyseo Time

Lyseo Time är Bürstners instegsserie. I Limited version kommer den med massor av utrustning och en exklusivare interiör. På bilderna helintegrerade Lyseo Time I 728G Limited med höga långbäddar.

Limited utrustningen innefattar bland annat: 16” aluminiumfälgar, extra garagelucka, centrallås, chassipaket, flerzons kallskumsmadrasser, GPS, backkamera.

Lyseo TD

På Caravan Salon gör en ansiktslyft version av Lyseo TD entré. Den har lyfts med ny interiör och ny utvändig grafik. I Sverige säljs den endast i det exklusivare Harmony Line utförandet.

På bilderna Lyseo TD 744 Harmony Line med vinkelsoffa i vardagsrummet, modellen saknar fast säng. En taksäng finns över främre dinetten. Soffan är bäddbar.

Magnetfötter

Bürstner har tagit fram en serie dricksglas med magnetisk botten. I vitrinskåpet en dold magetlist som håller glasen på plats. Slutskramlat!

Carado - Putsar programmet

Hymers instegsfabrikat detaljjusterar sina modeller med bland annat nya sänggavlar, nya utvändiga backspeglar på de helintegrerade modellerna. Man förlänger även markiserna på ett antal modeller med en meter. I köket har fönstret fått en ny inramning.

Två nya modeller lanseras, eller snarare en ny modell i hel- och halvintegrerat utförande. T/I 338.

T/I 338

338 har långbäddar i sovrummet, vinkelkök och halvdinette. Som helintegrerad heter modellen I 338, den halvintegrerade T 338.

På interiörbilderna visas den helintegrerade versionen.

Ramfönster

En kvalitetsmässigt stor nyhet hos Carado är att man från och med modellår 2020 använder ramfönster på bilarna istället för utanpåliggande husvagnsfönster.

Hobby - Spinner vidare på framgångsreceptet

Hobby OnTour koncept med välutrustade modeller redan från start har varit lyckosamt och man utökar nu OnTour konceptet att innefatta fler modeller.

Några stor ändringar i modellprogrammet görs inte. Det tillkommer två modeller i Oprima Van serien, det är en serie husbilar som är smalare än vanligt.

Den största nyheten är den nya halvintegrerade familjehusbilen.

Hobby Optima OnTour 65 HKM

En av marknadens mer udda fåglar. En halvintegrerad familjebil med våningssäng bak. Även badrummet och köket har sin plats långt bak i bilen. Vilket ger plats för en mycket rymlig sittgrupp.

Optima Van T 65 GQ

I Hobbys serie smala husbilar, Optima Van, tar en modell med drottningsäng plats.

Knaus - Prispressad helintegerad

Knaus L!ve serie (jodå, det ska skrivas med utropstecken istället för i) växer till nästa säsong. L!ve I är en helintegrerad instegsbil baserad på Fiat. Två planlösningar till att börja med. 650 MEG och 700 MEG. Båda med långbäddar. Den längre versionen har rymligare badrum och generösare kök.

Nya L!ve I 700 MEG.

Head Up Display

Alla Knaus husbilar (och syskonet Weinsberg) kan numera utrustas med Heads Up Display. Det är man ensamma om.

Höjdarplåtisar

Vi har sett plåtisar med högt glasfibertak hos Knaus syskon Weinsberg i några år. Nu tar biltypen plats i Knaus sortiment i en mer påkostad upplaga. Två modeller – 600 Street XL (tvärbädd) och 600 Lifetime XL (långbäddar). Båda med längsmonterad taksäng och därmed kan de husera fyra personer. Taksängen kan skjutas ihop dagtid så man får mer rymd i bilen.

För att bilarna inte ska bli löjligt höga med takmonterad AC eller parabol är dessa försänkta i taket. Så bilen är inte mycket högre än en vanlig plåtis med AC eller parabol på taket.

På bilderna 600 Lifetime XL.

Inget mer flaskvatten

För att slippa kånka flaskvaten har Knaus på alla 2020 modeller ett inline vattenfilter som gör att du kan dricka vattnet du har i tanken ombord.

La Strada - Förfinar

La Strada inreder skåpbilar i premiumklassen. Bilarna är ombonade och enkla att leva i. Inga tillkrånglade lösningar.

Till 2020 får köparna fler valmöjligheter att välja textilier och därmed göra bilen lite mer personlig.

Största nyheten är att man har ett nytt kök med integrerad diskho. Spisen och även ho är försänkta för att förhindra spill eller att man råkar stöta till en kastrull så den rasar i golvet. Tudelat täcklock gör att man kan använda spisen men ändå har arbetsyta.

Två nya tillval gör entré:

  1. 1: Elektrisk tömning av spillvatten, med en kamera som hjälper dig sikta rätt.
  2. 2: Taksängsmodellerna i Avanti serien (Fiat Ducato baserade modeller) kan beställas med ett extra fönster för effektivare vädring och för at få lite utsikt.
  3.  
Ett extra fönster i höjd med taksängen finns numera på tillvalslistan.
Fönstret inifrån
Det nya köket.
I de Mercedes baserade Regent modellerna tar komfortstolar från SKA plats. Värmesits, pneumatisk justering av svankstöd och en decentraliserad rotationsaxel som gör det enklare att snurra runt stolarna.

Malibu - Har jobbat med detaljer

Förra året tog man ett lite större grepp och lyfte sina hel- och halvintegerade modeller. I år nöjer man sig med att förfina sin kök och sittgrupper en aning. Göra dem mer tilltalande för ögat som Malibu själva uttrycker det.

Malibus största marknad är de inredda skåpbilarna. De står för lejonparten av Malibus försäljningsvolym. Modellprogrammet fortsätter oförändrat till 2020 förutom att det tillkommer en modell – Van Charming Coupé. Man har tagit väck hyllan över förarplatsen och därmed fått mer invändigt rymd. I övrigt är allt lika med övriga Charming modeller. Modellen kan fås med antingen tvärbädd eller långbäddar.

Mer rymd i sittgruppen i plåtisen Van Charming Coupé.
I sovrummet på modeller med drottningsäng kan teven skjutas in mot mitten så att båda kan ligga i sängen med bra betraktningsvinkel.
Malibu har tagit fram egna campingmöbler.
I modellerna T/I 440 QB och T/I 440 LE har badrummet fått mer utrymme genom att man flyttat toaletten en aning och ändrat utformning på handfatskommoden.

Morelo - Lyfter Home och Loft

För att få en mer homogen design mellan sina modellserier lyftes nu de två lägre serierna Loft och Home så de liknar sina storasyskon mer. Även invändigt får bilarna förnyade möblemang.

Men det är inte bara det man kan se som förändras. Ett säkerhetspaket har tagits fram som inkluderar nödbroms, däcktrycksövervakning och en elektrisk handbroms.

Bilderna visar nya fronten och interiören på Loft.

Niesmann+Bischoff - Satsar på fricamping

Den kanske intressantaste nyheten från denna tyska premiumtillverkare är ett energipaket som möjliggör upp till nio dagars oavbrutet fricampande (enligt Niesmann+Bischoff). Paketet består av solpaneler, tre litium batterier à 100 Ah och en laddare på 100 Ah med inbyggd 3000W inverter och en laddbooster.

I lösa delar kostar delarna ca 160 000 kronor. Paketet går lös på ca 100 000 kronor (med reservation för ändrad växelkurs). Paketet finns till både Arto och Flair.

Lithium Energy Package ska göra dig i praktiken oberoende av laddstolpar. Man styr och övervakar systemet med en app i telefonen.

I Fiat Baserade Arto serien får hela sju modeller motstående soffor i vardagsrummet.

Stora teveskärmar. I Arto är teven numera 32” och i Flair hela 40”.

Le Voyageur - Marknadens största taksäng?

Få premiumfabrikat har haft en så kraftig försäljningsökning som Le Voyageur. Första gången jag besökte deras fabrik, för ca 7 år sedan var volymen knappt ett par hundra bilar. Idag är den långt över tusen. Från början byggde man uteslutande på Mercedes Sprinter. Men idag är det huvudsakligen Fiat baserade modeller upp till 5,5 tons totalvikt. Men de har tyngre bilar. Högst upp i modellhierarkin finner vi företagets Liners. De är helt nya för i år och byggs på Iveco Daily och senare även Mercedes Atego.

Vad sägs om en främre taksäng som mäter 190 x 200 cm. Det kan man få hos Le Voyageur. De kallar den DuoBed.

Liner 9.3

Nya Liner 9.3 görs i tre versioner. Långbäddar, drottningsäng och en modell med en lounge bak. Långbäddarsversionen har bilgarage, drottningsängversionen  har garage för fyrhjuling.

På bilderna 9.3 GD Car, med långbäddar.

Det kommer även fyra ännu större modeller till nästa år. De får premiär på CMT mässan i Stuttgart i januari. De heter 10.1 och byggs på Mercedes Atego.

LV 7.8 LU är en Fiat baserad modell med U-soffa bak. Därmed hakar Le Voyageur på trenden med lyxiga tvåpersonersbilar.
Dune är en ny fanér för 2020. Bilden visar köket i LV 6.8 LF, en kort modell utan fasta sängar. Istället ett stort kök bak jämte badrummet.

Westfalia - James Cook är tillbaka

Den har varit efterlängtad av många. Westfalias toppmodell James Cook på Mercedes Sprinter har saknats i sortimentet i flera år. Men nu är den tillbaka. I tre olika versioner.

En normalhög, en med popup-tak och slideout bak som förlänger sovrummet och så en rejält hög med glasfibertak.

”Mellanmodellen” i nya James Cook serien är den mest uppseendeväckande. Med både popup-tak och slideout.

Alla James Cook är 593 cm korta och kan fås med antingen bakhjulsdrift eller fyrhjulsdrift.

Sven Hedin byggs numera på MAN TGE istället för VW Crafter. Samma bil men med 24/7 servicenätverk. För många som har åkerier är det lättare att få in en MAN i fordonsflottan.

Amundsen, Westfalias instegsserie, har fått en ny inredning.

Pilote - D som i Dressingroom

Med hela 58 modeller på sitt program har Pilote ett av de bredaste modellprogrammen. Med allt från kompakta skåpbilar till treaxlade helintegrerade modeller.

I år gör man om både sin interiör- och exteriördesign och lanserar två nya modeller. En med ett av de största badrum som placerats i en bil under sju meter.

P 696D

Husbilar är ofta rullande sovrum. Men inte P 696D, här har man prioriterat sittgrupp, kök och badrum. Eller badrum, det är fel ord. Detta är ett dressingroom – därav D i modellnamnet. Med stora garderober och plats att byta om.

Men bara för att man valt bort fast säng sover man inte illa ombord. Taksängen över sittgruppen kommer ner djupt (80 cm från golvet), man slipper stege för att ta sig i och ur. Bäddmåttet är hela 160 x 200 cm.

Sittgruppen har motstående soffor, som dagens husbilsmode föreskriver. Här finns plats för upp till sju personer.

Garaget är smalt med en dörr i fullhöjd. Trots att det är smalt ryms en cykel. Hyllor håller ordning på småprylarna.

Bilen är 6,9 meter lång.

G 720 FC

En drottningssängsbil med motstående soffor och delat badrum. Finns i två utrustningsnivåer – Essentiel och Sensation. Är 7,2 meter lång.

V 600 J

En ny inredd skåpbil i Pilotes sortiment. Specialdesignad för två personer. Istället för soffa i dinetten är där ett större bord och en byrå med förvaring. Lägg märke till den nya interiören, en av två stilar.

Rapido - Comeback för Mercedes

Det var några år sedan Rapido lade ner sina modeller på Mercedes Sprinter. Men nu gör stjärnan comeback. Fast under pressdagarna var bilarna inte färdiga. De kommer visas på Caravan Salon.

Istället visade man en massa annat nytt. Som den intressanta plåtisen, V62, med fransk säng.

Man har även stuvat om en del i sitt program. För oss svenskar är det trist att man lagt ner 70f serien. Där huserade en av våra favoritmodeller, 7065f, med låga långbäddar och badrummet bak.

Det är tydligt att Rapido satsar allt mer på helintegrerade modeller. Av de 28 modeller som står till buds 2020 är 3 inredda skåpbilar, 5 halvintegrerade och hela 20 helintegrerade.

Av de 28 modellerna är hela 8 nya för 2020. Det är nästan en tredjedel. De flesta nya modellerna har motstående soffor i sittgruppen.

Ny Rapido M kommer i två versioner. M66 med långbäddar och M96 med drottningsäng i XXL format. Än så länge får vi hålla tillgodo med dessa två skisser på frontmask och bakstam.

8086dF och dess halvintegrerade syskon, 686F, har en queensbed i sovrumet och motstående soffor i vardagsrummet. På bilderna helintegrerade 8086dF med dubbelgolv och AL-KO chassi. Kommer även en version i den högre Distinction serien, i86.

686F står på Fiats Camperchassi och saknar dubbelgolv.

856F har en lite udda sänglösning. En blandning av fransk hörnsäng och fristående dubbelsäng. För att få en kort husbil, 6,79 mtr, har man placerat säng och badrum jämte varandra. Men för att det ska vara enklare att bädda är sängen inte ända mot väggen, en passage på en dryg centimeter gör att man kan ta sig runt sängen. Vilket är en fördel. Nackdelen är att det ger en smalare säng.

För att ge mer svängrum i badrummet är handfatet placerat i sovrummet och dubblerar som sminkbord.

Modellen finns även som halvintegrerad, 656F, med eller utan taksäng.

Sun Living - Har funnit formen

Adrias instegfabrikat har klättrat i försäljningsstatistiken sedan de gjorde om sina modeller från att vara förenklade Adria bilar till helt egna skapelser.

I år har man förändrat exteriören en hel del. Med nya dekaler förstås, men också genom att ha en silverfärgad förarhytt och lite annan design runt baklamporna.

Invändigt görs små justeringar, en ny klädsel i konstläder, ny inramning runt köksfönstret och nya läslampor med integrerat USB uttag för laddning av telefonen.

Den förändring som gör mest nytta i vardagen är de nya garagen. De öppnar större, med minimal lasttröskel och har en laddstation för elcykel som standard.

 

Sun Livings inredda skåpbilar heter V som i Van. De har som standard Truma Combi 6E och ett elektriskt värmegolv. Inte illa för en instegsplåtis.

På bilden V65 SL. En långbäddarsplåtis där långbäddarna, tack vare förhöjt dubbelgolv, kan användas som bekväm sittgrupp. Ryggdynor ingår.

Ny för året är A75 SL, en alkovbil med hopbäddbara långbäddar. En planlösning som passar lika bra med små barn som stora. Således en bil familjen kan ha länge utan att växa ur.

S70 SP är ny för året. Tvärbädd, delat badrum, halvdinette och vinkelkök. Tack vare sänglösning finns det plats för två stora garderober ombord. Taksäng kan fås som tillval. Utan denna är det hela 210 cm ståhöjd.

De nya garagen utan lasttröskel. Med laddstation för elcykel som standard. Stor lastlucka på båda sidor är också standard.

Sunlight - Fyller 15 år

Som födelsedagspresent till sig själv lanserar Sunlight sina två bästsäljande modeller i ett särskilt XV utförande med Alcantara klädsel, svart förarhytt, bodel i silvermetallic, svart cykelställ och svart markislåda.

Förutom födelsedagsmodellerna tar två helt nya modeller tar plats i Sunlights 2020 lineup. Båda är under sju meter. Den ena helintegrerad (I 67 S), den andra halvintegrerad (T 67 S). De har samma planlösning – höga långbäddar, badrum mitt emot ett mindre vinkelkök, halvdinette, taksäng.

I67 S och T67 S är nya för året. De är kortare versioner av Sunlights bästsäljande långbäddarsbil på 7,4 meter. Det mesta lika men samlat badrum istället för delat.

T68 (långbäddar) och T69 (queensbed) i XV Edition utförande markerar firandet av Sunlights 15 årsdag. På bilderna T68

Sunlight Cliff XV Edition, en specialmodell helt i svart för att fira att Sunlight fyller 15 år.

Weinsberg - Fyller halvsekel, firar helintegrerat

Weinsberg lanserar inför nästa säsong sin första helintegrerade husbil. En modell placerad i mellanklassen kallad CaraCore. Den får även stå som symbol för märkets 50 årsdag.

Man börjar med tre planlösningar, två med långbäddar och en med fransk hörnsäng. På bilderna är det den större långbäddarsmodellen CaraCore 700 MEG.

CaraCore har ett exklusivt utseende. Och det känns allt lite exklusivt ombord också. Bilen vi fick titta på hade Alde vattenburen värme, det är tillval men vittnar om att det finns ambitioner. Tömningen till spillvattentanken är frostfritt placerad i samma utrymme som all VVS sitter. Gasolutrymmet har en släde som underlättar skifte av gasolflaska.

Känslan är att CaraCore har goda förutsättningar at bli en populär modell i Norden.

Weinsberg har en lång tradition av att bygga husbilar. Här ser vi 1969 års plåtis bredvid dagens modell. Det var den första modell de byggde, baserad på Fiat 238E. 4,6 meter lång. Inredd med motstående soffor, garderob och tvärställt kök. Ett popup-tak fixade ståhöjd.

Kabe - Stuvar om

Tidigare i tidningen har ni kunnat läsa om Kabes två stora nyheter, den helintegrerade på Mercedes och en inredd skåpbil, även den på Mercedes.

Men det händer mer hos Tenhults stolthet. I och med Mercedes entré i modellprogrammet blir det lite omstuvningar i modelbenämningarna.

  1. Classic – Halvintegrerade husbilar på Fiat
  2. Royal – Hel- och halvintegrerade husbilar på Fiat med AL-KO chassi.
  3. Crown – Helintegrerade modeller på Mercedes/AL-KO
  4. Imperial – Helintegrerade modeller på Mercedes/AL-KO med mycket hög utrustningsnivå

 

På alla modeller i alla serier har man utökat säkerhetspaketen för att maximera den aktiva krocksäkerheten.

Som alltid förnyar man den utvändiga dekoren och gör en del smärre förändringar i interiören. En lite större utvändig förändring är den nya bakstammen på Royal modellerna. Här fotograferad i Kabes prototypverkstad i våras.
Infällda lådfronter istället för som tidigare utanpåliggande ger ett exklusivare intryck. Köksbänken får också ny skiva i marmorimitation.
Nya dörrar från hartal. Olika för olika modellserier men de är alla bredare än tidigare. På bilden dörren till toppmodellerna med tre låspunkter och mycket stabila gångjärn.
Taksängen på de helintegrerade modellerna krymper i bredd. Från 138 till 122 cm.
Ikoner i all ära. Men det blir enklare med förtydligande text under. Till 2020 kan alla Kabe ägare läsa i klartext vad symbolerna betyder.

McLouis - Två med U-soffa

Istället för att ha olika exteriör design på sina 300 och 800 modeller kommer de till nästa år få samma bodelsdesign. Skillnaden markeras med dekaler.
Hel- och halvintegrerade erbjuds i både den lägre 300 serien och den högre 800 serien. Alkovbilarna kommer endast finnas som 300 modeller.

Två modeller kommer ha en U-soffa bak med taksäng ovanför, 330 och 880.

En annan nyhet är 370 modellen, med motstående soffor.

Tyvärr blir de nya bilarna inte klara i tid för Elmia.

Samma frontmask på 300 och 800 serierna.
U-soffa i modellerna 330 och 880

S. Karosser - Minicamper

Campertillverkningen i Dorotea går på högfart. I vintras visade man den exklusiva Monocoque campern fullsmetad med senaste tekniken ombord.

På Elmia kommer man visa en mer modest camper – EC 4 Eco. En minicamper för de som vill ha smidigaste möjliga lösning. Man behöver inte ens ta bort lemmen på flaket. Och med en vikt på 460 kg kan originalfästena på bilen användas för att säkra campern.
De som drar släp kommer uppskatta att campern inte hindrar åtkomst till dragkroken.

En annan nyhet är att S. Karosser blir först i husbilsbranschen att erbjuda en liten mulltoa i sina campers.
Toaletten heter Airhead och är en amerikansk produkt.
Två personer klarar sig upp till en månad innan den behöver tömmas. Enligt uppgift är den en helt luktfri.

Den nya minicampern
Mulltoa för husbilar.

Dela denna artikel

Facebook
WhatsApp
Email
Utskrift