Jag vågar påstå att det är få, om några, producenter som har samma driv i sin produktutveckling och lansering som Niesmann+Bischoff. Företagets receptet är ett överskådligt modellutbud, stor möjlighet till individualisering, modern exklusiv design och höga kvalitetskrav.
Till säsongen 2023 lanserar man en ny utgåva av Flair, företagets toppmodell.
Text och foto Tore Afdal
Översättning, bearbetning Stefan Janeld
Det skall sägas att det är inte ofta Niesmann gör större uppdateringar av sina modeller. Och det är förståeligt, det måste vara krävande att spänna musklerna så pass för en relativt liten tillverkare.
Fabriken ligger i Polch i västra Tyskland. Nära Koblenz, Rhenfloden och Mosel. Årsproduktionen är ca 600 enheter per år.
Bakom ratten
Testbilen heter 920 och är 9,27 meter lång. Den något kortare 880 modellen blir troligen storsäljaren. Den finns dock inte att tillgå vid testtillfället. Testbilen är ett förserieexemplar som använts på Europas mässor under hösten.
Det första som slår mig när jag tar plats i det bekväma förarsätet är att vindrutan är överraskande nära. Betydligt närmre än på helintegrerade husbilar baserade på exempelvis Fiat Ducato eller MB Sprinter. Det är bra för överblicken och gör att du snabbt får en känsla för bilens placering på vägen. Man sitter även högt, med mycket bra överblick. Den framskjutna positionen gör att backspeglarna hamnar mer på sidan om mig än framför. Man måste vrida huvudet för att hålla koll i speglarna.
Flair baseras på Iveco Daily. Ett tyngre chassi än de lätta transportbilschassin de flesta husbilar baseras på. Integreringen av Ivecos instrumentpanel och bodelen är mycket fint utförd. Niesmanns del av förarmiljön framstår som modernare och med högre finish än Ivecos.
Ut på vägen
Jag var på förhand spänd över hur bilen skulle vara att köra. Ska erkänna att jag tittade mycket noga i speglarna och tog det försiktigt när jag styrde från uppställningsplanen och ut i trafiken.
Jag minns mitt första möte med Ivecos automatlåda 2016. En efterlängtad låda som stod högt på kundernas önskelista. Den känns fortfarande mycket modern. Växlar mjukt och effektivt. Det känns ovant med en ratt som inte är helt rund. Denna är platt i botten.
Utsikten
A-stolpen känns bredare än vanligt. Känslan förstärks av att backspeglarna är placerade alldeles intill stolpen. Jag måste byta position på huvudet och titta runt när jag kör in i rondeller. Flera gånger böjer jag mig ner för att titta under speglarna. Niesmann försvarar sig med att man haft samma placering av speglarna i många år och någon ändring är inte planerad. Mitt förslag till Niesmann är att utrusta bilen med kameror och invändiga skärmar istället för speglar. En lösning passande en husbil som denna.
Förarmiljön
Det är långt mer information på den centrala displayen än man är van vid från lättare husbilar. Att få alla förarassistenssystem att fungera på en helintegrerad husbil kräver anpassning. En svart kloss nederst på vindrutan rymmer mycket av tekniken som krävs. När jag närmar mig kantlinjen på vägen kommer ett pip och en assistent hjälper mig att få bilen mitt i vägbanan genom att justera ratten.
På motorvägen
Detta är utan tvekan en husbil för långa dagsmarscher. Helluftfjädring säkrar komforten. Du behöver inte längre nöja dig med att drömma om exotiska platser med palmer. Du kan ställa in den adaptiva farthållaren och köra dit. I god komfort.
Jag vänjer mig fort vid bilen och trivs bakom ratten. Inte minst tack vare den fina överblicken. Det är en kursstabil husbil, även om den bara har två axlar. När en buss passerar på motorvägen får jag justera lite på grund av vindpusten bussen skapar.
Till dig som funderar på att byta upp dig från en husbil baserad på ett mindre chassi och oroar dig för hur det ska vara att köra en större husbil kan jag säga detta: Skillnaden mot att köra en 3,5 tons helintegrerad husbil är förvånansvärt liten.
Rena adventskalendern
Väl framme vid ställplatsen är det dags att syna husbilen närmare. Jag tar ett varv runt bilen och inspekterar de utvändiga luckorna. Det är ganska många luckor då det är gott om plats i dubbelgolvet som kan nås utifrån.
På förarsidan är det som vanligt i denna klass ingen dörr. Bodelsdörren är enda entrén. Under förarplatsen är det en liten lucka bakom vilken man fyller drivmedel och AdBlue. Niesmanns ingenjörer var märkbart stolta över att ha lyckats flytta påfyllningen hit.
Nästa lucka öppnar till ett stuvutrymme, praktiskt inrett med plastbackar på skenor.
Bakom lucka nummer tre är det teknisk utrustning: Vattenfiltrering från Alde, ventiler och manuella tömningar för vatten och avlopp. Här finns även ett eget utrymme med inkopplingen till landström.
Nästa lucka leder till två tankar. Testbilen är utrustad med en stor gastank
På husbilens högra sida är det först ett utrymme för två gasolflaskor. Där är gott om plats, enkelt att hantera flaskorna.
När du öppnar lucka nummer två ser du in i det genomgående stuvutrymmet som kan utrustas med lådor på skenor för enkel hantering. Lucka tre och fyra är stuvutrymmen och därefter den stora garagedörren längst bak. Elcentralen har sin plats i garaget. Garaget har stora gasdämpade luckor på var sida som öppnas uppåt. Bra vid regn.
Välkommen in
Jag känner igen en del av interiören från lillebror iSmove. Strömbrytarna, det filtliknande materialet på väggarna, taksängen och färgskalan. I tillägg har Niesmann vidareutvecklat de speciella vägglamporna så de nu inkluderar ett högtalarelement.
Färgskalan utgår från varma grå nyanser. Sedan är det upp till kunden att välja bland otaliga material- och färgval att piffa upp med. Här finns garanterat något för varje smak. Det finns inte mindre än 34 650 stycken olika konfigurationer av Flair.
Vi pratar nu inte om bara olika färg på kuddar och dynor. Du kan få en kylbox i lillsoffan, eller avstå det höga kylskåpet till förmån för en rymlig garderob och en kylbox försänkt i köksbänken. Garderoben blir i detta fall minst sagt imponerande. Tillvalslistan till bilen är tolv sidor lång.
Sittgruppen
Interiören osar kvalitet och är samtidigt modern. Detta är något Niesmann är väldigt duktiga på.
Sittgruppen har motstående soffor där den vänstra kommer med en twist, bokstavligen. Man kan nämligen vrida den 90° och få ett framåtvänt baksäte för två personer. En unik Niesmann lösning som vi först såg på iSmove. Ryggstöden är stora kuddar, du sitter mycket bekvämt i bägge soffor.
Bordet är försett med gångjärn i mitten. Nödvändigt för att enkelt kunna passera. Bordsskivan vilar på skenor och kan justeras i alla riktningar. Sex personer kan sitta till bords för en trevlig middag.
Taksängen, som är tillval, sätter nytt rekord i att vara osynlig. Den är så pass integrerad i taket och tar minimalt med plats och uppmärksamhet. Du riskerar rätt och slätt att missa den. Den är tillverkad i lättare material än vi är vana vid. Manövreras manuellt. Priset man betalar för denna lätthet är att den är lite vingligare när man hanterar den.
Köket
I skiljeväggen mellan sittgrupp och kök har teven en dold plats. Tas fram vid behov. Köket kan konfigureras på en mängd sätt. Du kan få ugn, diskmaskin, både och eller bara förvaring. Eller så väljer du förvaring och en kylbox.
Du har två gaslågor och en induktionsplatta. Den sistnämnda kan användas om du valt litiumbatterier och inverter. Vilket i princip är standardutrustning på husbilar av denna klass.
I bakkant av köksbänkan kan du hissa upp en köksfläkt.
Jag är glad att Niesmann nu har flera smalare lådor än ett fåtal breda. Det är betydligt mer praktiskt.
Garderoben
Unika valmöjligheter får du även när det gäller platsen där garderoben placerats. Du kan ha tre fullhöga skåp, eller två skåp och en hög kyl ur Dometics 10 serie.
Badrummet är placerat mitt emot garderoberna. Dusch och toalett ligger bredvid varandra och kan därför dela samma frostade skjutdörr. Båda rummen framstår som luxuösa och genomtänkta. Kvaliteten på detaljerna, som exempelvis den frostade skjutdörren in mot köket bör upplevas. Stänger man igen framöver och bak mot sovrummet får man ett stooooort omklädesrum med enkel tillgång till garderober, toalett, handfat, spegel och dusch.
Frågar du mig är skiljeväggen i glas något du bara måste ha i bilen, även om det kostar ca 15 000 kronor. Med ett knapptryck kan du välja om glaset ska vara klart eller frostat. Du måste nästan se det för att tro det!
Flair 920 levereras än så länge endast med en sänglösning. Det är nog mest korrekt att kalla det en dubbelsäng med en liten U-formad öppning i fotänden för enklare åtkomst. Det är fasta fotsteg upp till sängen som är medelhög. I fotändan två lådor och trappan rymmer också förvaring.
Säkerhet
Niesmann har länge jobbat med att utveckla säkerheten i sina husbilar. I detta avseende är Flair ledande. Airbag för både förare och passagerare är en del av denna satsning. Andra förbättringar är försträckande säkerhetsbälten och kollapsande pedalställ. Även hur man fogar ihop dubbelgolvet bidrar till stabilitet och säkerhet, förklarar Niesmann+Bischoff. Delarna passar in i varandra och både limmas och skruvas.
Att det är dubbelgolv på Flair är en självklarhet. Mycket av det uppvärmda utrymmet används till de stora tankarna för vatten, gråvatten och gas. Men det är också gott om yta som kan användas till förvaring. Genom att kosta på sig systemet med skenor och lådor kan man utnyttja utrymmet på effektivast möjliga vis.
Kontrollpaneler
Niesmann lanserade ett nytt system för att kontrollera ljuset ombord iSmove. Samma system används i Flair. Det bygger på ett antal, ganska många, strategiskt placerade svarta skärmar. När din hand närmar sig lyser de upp och man kan se ett antal vita symboler som kan stängas av eller på. Lösningen har stor potential, men jag är inte säker på om jag är så förtjust i dagens version. Kanske för att det saknas feedback när man rör vid skärmen. Kanske man kan lägga in en vibration?
Det är också svårt att bara kasta ett öga på displayen och förstå vad ikonerna står för. Flera gånger började jag fundera innan jag tryckte och så slocknade skärmen. En ägare till husbilen kommer med tiden lära sig använda systemet effektivt. Men det kräver att man lär sig var de olika funktionerna är, något som är mer krävande ju fler funktioner man har.
I bildgalleriet kan du bekanta dig närmare med Flair 920. Klicka för större bilder och bildtexter.
Slutsats
Nya Flair är en helt unik husbil. Den har imponerat på mig och även gett mig gåshud. Det är samtidigt en modig husbil. Niesmann är i framkant med interiördesignen. Men det har de varit förr, och lyckats. Inte bara med produkterna, men med att sätta nya standarder för branschen. Innovationerna är många och bara väntar på att bli upptäckta.
Det finns många skäl att gratulera Niesmann+Bischoff till denna nya modell. Men det betyder inte att det inte finns saker vi önskat gjorts annorlunda. Den breda A-stolpen med visuellt sammanfogade backspeglar kräver lite extra av föraren. Alla manöverpaneler kräver tillvänjning och jag menar att det finns potential att förenkla handhavandet.
Fakta
- Modell Niesmann+Bischoff Flair 920
- Årsmodell 2023
- Ursprungsland Tyskland
- Chassi Iveco Daily 70C Euro 6E
- Motor 3,0L 207 hk (alternativt 170 hk)
- Vridmoment 470 Nm (430 Nm)
- Växellåda 8 växlad automat
- LxBxH 927 x 241,5 x 334 cm
- Axelavstånd 5 100 mm
- Totalvikt 7 200 / 7 490 kg
- Lastvikt 1 400 – 2 242 kg beroende på utrustning och totalvikt
- Färskvattentank 370 liter
- Spillvattentank 250 liter
- Bränsletank 90 eller 190 liter som tillval
- AdBlue tank 20 liter
- Värmare Alde vattenburen värme med två temperaturzoner
- Grundpris från ca 2 649 600 kr
- Pris maxutrustad, över 4 200 000 kr (12 sidor extrautrustning)
- Bygg din egen Flair på: konfigurator.niesmann-bischoff.com









