Hobby är på offensiven och säljer allt bättre. Inte minst deras plåtisar hittar till fler och fler uppfarter. Inte så konstigt när man ser vad man får för pengarna. Jag har precis tagit en närmare titt på deras inropsmodell och är mäkta imponerad över hur rätt man prioriterat. Faktiskt har jag bara två önskemål till förbättringar.
Av Stefan Janeld
Till denna säsong stuvade Hobby om i sitt plåtissortiment. Jag fokuserade i min text om Hobby 2025 mycket på Prestige Van 640, en toppmodell med långbäddar i sovrummet, fulltecknad utrustningslista, 180 hk motor och automat. Den har en prislapp precis söder om miljonen. Men Hobbyhandlarna hade ögonen på en annan modell, inropsserien Ontour First Edition. Lite enklare möblemang, marginellt lägre utrustningsnivå och en prislapp en bra bit söder om miljonen. Det gjorde de rätt i!
Automatlåda
Hobby Ontour Van 600 FT är sex meter lång, har en tvärbädd i sovrummet och byggs på antingen Fiat Ducato eller Citroën Jumper. Som numera är identiska i alla avseenden förutom grillen och dekalen i rattnavet. Borta är tiden då de hade olika drivlinor.
Jag har ett Pioneer multimediasystem som håller mig sällskap, i systemet ingår backkamera.
För framfarten sörjer 140 starka kusar under huven. Växlingen hanteras av den nya åttaväxlade lådan. Det känns som denna drivlina blivit lite av standardvalet för plåtisar och jag förstår varför. Den passar väldigt bra i 3,5 tons plåtisar. Jag saknar aldrig kraft och lådan är så mjuk i växlingarna att jag glömmer bort att den finns.
Fiats fasta chassisättning passar bra på slingrande småvägar, visst, det blir lite mer resonansljud än i mjukare satta plåtisar på Mercedes eller Ford. Men det vägs upp av stabiliteten i tvära kurvor. Den långa hjulbasen gör bilen i princip imun mot stark sidvind.
Jag noterar ett vindbrus från de utanpåliggande fönstren när man åker i motorvägstempo. Noterar, inte mer, det är inte störande. Jag har åkt betydligt dyrare plåtisar med ramfönster vars takluckor för ett väldigt liv på motorvägen.
Så många rätt
Planlösningen är den sedvanliga. Tvärbädd bak, kök och badrum midskepps och en sittgrupp fram. Planlösningen är knappast ett särskiljande säljargument. Men när man tittar närmare hittar jag flera saker där bilen plockar poäng.
- – Det är ovanligt gott om eluttag och USB kontakter
- – Öppna hyllor löper under överskåpen
- – Sängen bak är försedd med gångjärn så man enkelt ordnar stort lastutrymme
- – Värmaren är centralt placerad
- – Gasflaskorna står på en släde
- – Sittgruppen kan förvandlas till en riktigt bra juniorsäng
- – Toaletten har bekväm sitthöjd
- – 30A laddbooster
- – 2×95 Ah AGM batterier
Av dessa punkter är det framförallt gasolsläden som får mitt hjärta att gå fortare. Jag blir genuint glad av att se den. Man hade inte behövt kosta på bilen denna finess. Konkurrenterna har inte gasolsläde så att avstå den hade inte varit en konkurrensnackdel. Inte ens i husbilar som kostar ytterligare en halv miljon är gasolsläde vanligt.
Att man har dubbla batterier som standard visar att man inte bara skickar med ett batteri för att det ska finnas. Man har faktiskt tagit hänsyn till att en kompressorkyl vill ha lite mer ström än ett absorptionsskåp.
Men! Det finns alltid ett men. Det är två saker som jag saknar för att bilen ska vara klockrent utrustad. Litiumbatteri och dieselvärmare.
Litiumbatteri för att dra full nytta av laddboosterns snabba laddning, litiumbatterier sväljer laddning effektivare än AGM. Ett 100 Ah litiumbatteri ger lika mycket energi som de dubbla AGM som följer med bilen, men du sparar en hel del vikt.
Dieselvärmare för att jag tycker det är skönt att ute i Europa slippa tänka på att fylla gasol. Två P11:or räcker till matlagning i ett halvår. Dock (ett annat sätt att säga men), om jag visste att jag bara skulle åka i Sverige och göra kortare resor utrikes och då företrädesvis under varmare månader hade jag fullt ut accepterat gasolvärmare.
Ni som känner mig vet att jag brukar klanka ner på husbilar med utanpåliggande fönster, ”husvagnsfönster”. Men jag accepterar dem med tanke på prislappen. Även om det vore trevligt med ramfönster.
Inte tänkt för vintercamping, men…
Det är stora 6 kW värmaren ombord. Den ihop med god isolering ser till så man inte fryser. Hobby har ansträngt sig med isoleringen. Golv och tak isoleras med skivor i XPS, isolering med slutna celler. I väggarna används ett mjukare material som följer bilens form. Även balkarna isoleras. För att säkerställa att man inte får några köldbryggor skärs isolermaterialet ut i bitar (122 stycken) som passar exakt där de ska användas. Inga veck, inga överlapp. Vill man ytterligare förstärka bilens isolering kan man köpa invändigt isolertäcke till bakdörrarna och utvändigt till förarhytten.
Den svaga punkten är spillvattentanken. Den är förvisso uppvärmd och isolerad. Men en titt under bilen ger vid handen att tömningsventilen till tanken inte sitter frostfritt. Ska man vintercampa med bilen får man lämna ventilen öppen och ställa dit en balja. Det här är inget konstigt i denna prisklass, så det är inte kritik mot bilen, men du ska vara medveten om det så du slipper problem.
I bildgalleriet nedan kan du bekanta dig närmare med Hobby Ontour Van 600 FT. Klicka för större bilder och informativa bildtexter.
Jag tycker
Detta är en krusidullfri plåtis som man snabbt tar till sig. Instruktionsbok behövs knappast. Allt är där du förväntar dig att det ska vara. Att man dessutom kostat på den saker som gör husbilsvardagen mycket enklare gör bilen enkel att tycka om.
Att möblerna är av enklare snitt, en del material tunna och badrummet plastigt förstärker intrycket att detta är en plåtis med fokus på funktion istället för flärd. Det enkla blir positivt när det görs konsekvent och med eftertanke.
Detta är den andra husbilen med låg prislapp som jag testar på kort tid och jag älskar dem båda. Av helt olika skäl. Det är roligt att se att det faktiskt byggs riktigt bra plåtisar till rimliga pengar. Ni som letar prisvärd plåtis att förgylla livet med har mycket att välja på i år. Om en tvärbäddsplåtis står på önskelistan tycker jag absolut ni ska ta en titt på Hobby Ontour Van First Edition 600 FT.
Fakta
- Modell Hobby Ontour Van First Edition 600 FT
- Årsmodell 2025
- Ursprungsland Tyskland
- Chassi Fiat Ducato/Citroën Jumper
- Motor 2,2L 140 hk
- Vridmoment 380 Nm
- Växellåda 8 vxl automat
- LxBxH 599 x 205 x 267 cm
- Invändig höjd 190 cm
- Totalvikt 3 500 kg
- Lastvikt 545 kg
- Hjulbas 4 034 mm
- Diesel 90 liter
- AdBlue 19 liter
- Färskvattentank 95 liter
- Gråvattentank 90 liter
- Toatank 18 liter
- Pris 899 000 kr
- Tillfälligt kampanjpris hos Tumbo 839 000 kr
- /www.hobby-caravan.de/sv/
- Vi lånade bilen av Tumbo Husvagnar & Husbilar https://tumbo.se
Jag gillar
- Priset
- Utrustningsnivån
- Gasolsläde
- Drivlinan
- Okomplicerade lösningar
- Gott om el- och USB-uttag
Jag önskar
- Litiumbatteri
- Dieselvärmare
Utrustning (urval): ABS, ESP, ASR, elhissar, farthållare, dubbla airbags, multiratt, Pioneer 9” multimediasystem med backkamera, markis, 2×95 Ah AGM, 90 liter kylskåp med frysfack, tvålågig gasolspis, Truma Combi 6 EH luftburen gasolvärmare, centrallås, plisségardiner i förarhytt, eltrappsteg.