Meny

.

Solifer Action T686

Husbilen Lagom

Vill man ha ett flärdfritt hem på hjul med god utrustningsnivå och tyst färd är Solifer Action T686 ett alternativ. Så länge man är två personer.

 

Text & foto Stefan Janeld

 

Solifer har tre serier husbilar på sin palett. Action, Emotion och Jet X-Go. Action är den billigaste och menad som ett lockrop – som hörsammats av allt fler på senare år. Solifer säljer allt bättre efter några magra år, bäst av alla modeller går denna Action T686.

För folk med rötter i husvagnsvärlden klingar Solifer nordiskt, ett ursprungligen finskt fabrikat som idag byggs i samma fabrik som Polar i svenska Dorotea. Men husbilarna byggs av Hymerkoncernen i Tyskland. Action är samma bil som Carado, Hymers instegsfabrikat. På Carado språk heter modellen T337. Även Sunlight T66, Dethleffs instegsbil är identisk med testbilen. Genom att tre fabrikat tillverkar samma modell blir volymerna stora och priset kan hållas nere.

Den svenska importören utrustar bilarna efter eget huvud och det är inga påvert utrustade fordon. Antispinn, farthållare, AC, elhissar, elspeglar, dubbla airbags, sex kilowatts värmare med elpatron, 230 volts golvvärme, isolerad avloppstank takfönster, dubbla lastluckor och stor kyl med separat frys. Inte illa.

Ford ute ur bilden

Action var fram till 2009 baserad på Ford. Men från 2010 är grunden Fiats låga chassi med bredare spårvidd. Ett chassi med fastare sättning än Ford och därmed lite skumpigare på sämre underlag – Fords mjukare sättning förlåter mer. Motorn är den välkända 130 hästar starka med manuell sexväxlad låda. Passar bilen utmärkt.

Körställningen är inte optimal för mina 182 centimeter. Jag hamnar lite väl högt och för nära ratten för att hantera kopplingen säkert. Oavsett underlag är bodelen helt tyst. Inte en ristning, inget skrammel eller gnek. Då körde jag ändå på såväl grus som riktigt dålig asfaltsväg med mängder av potthål. Vi har haft samma erfarenhet i andra bilar från Hymer. Gemensamt för alla är generös tilldelning av gummikuddar i alla skåp och lådor. Dessutom är möblemanget ordentligt hopsatt. Det känns stabilt.

Bilen är lätt, under tre ton. Det märks på vägen, bakvagnen studsar mer än vanligt och motorn känns piggare. Med last i garaget kommer bakvagnen lugna ner sig. Lastförmågan är rejäla 650 kilo med det 3,5 ton tunga chassit. Vill man lasta mer går det att registrera bilen för en totalvikt på 3 850 kilo. Lastvikten blir då ett ton jämt.

Bättre vinterkomfort än man kan tro

Att vintercampa i Solifer Action fungerar. Men någon utpräglad vinterbil är det inte. Bekvämast är det med tillgång till elstolpe. Dels sparar man gasol eftersom värmarens elpatron hjälper till, men framförallt glädjer golvvärmen som drivs av 230 volt.

Varmluft ges fri väg i luftspalter utmed väggarna i sovrummet och dinettens möblemang. I sovrummet ges extra skjuts i varmluften av en hålad värmeslang som löper utmed väggen och motar kallras från fönstren. Komplettera med ett rejält täcke över kupén så blir det riktigt behagligt ombord.

Jag tycker

Att för under 600 000 kronor få denna goda kvalitet och utrustningsnivå är lika attraktivt som överraskande. Grundpriset strax ubder 500 000 kronor är det ingen som betalar. Soliferpaketet för 90 000 kronor höjer bilens kompetens så mycket att alla väljer det. Inte en enda Solifer har sålts utan detta paket.

Visst, det saknas lull-lull. Möblerna är formgivna med linjal, inget sticker ut och fångar ögat. I dolda utrymmen är materialen enkla och obehandlade.

Men det går att leva med. Bilen har allt man behöver och kommer fungera bra året om bara man campar efter förutsättningarna – i klartext: vid elstolpe när det blir riktigt kallt.

Jämfört med sydeuropeiska lågprisfabrikats väldesignade bodelar med högst tveksamma vinteregenskaper får man här designlös kompetens. Lite som att köpa Subaru istället för Alfa Romeo.

Målgruppen är solklar. Två personer som letar sin första fabriksnya husbil. Troligen byter de från båt eller husvagn.

Fakta

Vi gillar

  • Bra utrustad
  • Tyst under färd

 

Vi önskar

  • En bättre hall
  • Lägre framstolar
  • Lådor istället för underskåp i köket

 

Vi gillar inte

  • Bodelsdörr utan fönster
  • Saknar modern LED belysning
  •  

Utrustning testbil

ABS, AC, elhissar, elspeglar, 2 airbags, centrallås kupé, farthållare, uppvärmd isolerad spillvattentank, luftburen värmare med elpatron, 230 volts golvvärme, mörkläggningsdraperi, spis, kyl, separat frys

Dela denna artikel

Facebook
WhatsApp
Email
Utskrift