I denna artikelserie återbesöker jag ett antal innovativa husbilsmodeller som fick stor uppmärksamhet, men inte blev långlivade. Denna gång lyfter jag fram en halvintegrerad familjehusbil som inte ens levde en hel säsong.
Av Stefan Janeld
På Salon VDL i Paris 2010 passerade jag en väldigt anonym husbil som stod främst i Benimars monter. Hade det inte stått ”Espace enfants” med stora brandfärgade bokstäver ovanför garageluckan hade jag inte stannat till. Men nu reagerade jag på texten och på att garagedörren hade ett stort fönster.
Planlösning som en alkovbil
Modellen baserades på Ford, var 7 meter lång och hade en prislapp på blott 46 000 Euro. Kom ihåg att 2010 var detta inte var en ovanligt låg prislapp ute i Europa. Många instegsbilar kostade under 50 000 Euro.
Det var alltså inte en prototyp eller designstudie. Det var en nyhet som lanserades på mässan. Resonemanget bakom modellen var att alkovbilar minskat i popularitet och man ville locka barnfamiljer med en halvintegrerad modell.
Halva bilen var högst ordinär. Vinkeldinette, taksäng, kök och badrum mitt emot varandra. Längst bak tvärställd våningssäng. Även det en vanlig lösning. Vad som skiljde ut modellen var att våningssängen fått sällskap av ett väl tilltaget skrivbord och en whiteboard. Här skulle barnen kunna sitta och pyssla medan mamma och pappa satt under markisen eller i den främre sittgruppen.
Kortlivad
Salon VDL hålls årligen i oktober. När jag bara några månader senare besökte CMT i Stuttgart var modellen nerlagd.
Andra fabrikat har efter detta presenterat modeller med liknande lösningar. Även dessa har blivit kortlivade. Men konceptet tycks gillas av tillverkarna och jag skulle inte bli förvånad om vi ser liknande bilar i framtiden. Och kanske tiden då är mogen för en halvintegrerad husbil för barnfamiljer med små barn.
I bildgalleriet kan du bekanta dig närmare med denna modell. Klicka för större bilder och informativa bildtexter.
I nästa avsnitt i artikelserien kan du läsa om Bürstner Brevio Rave
Inspiration till denna artikelserie fick jag när jag skrev ett nyhetsbrev om Challenger nyligen. Ett fabrikat som experimenterat mer än de flesta genom åren.
I denna artikel kan du se ett bildgalleri med flera av de innovativa modeller de visat genom åren.
Challenger – mellanklass utanför mittfåran









